الکتروموتور عمود نصب برج خنک کننده

الکتروموتور یکی از اجزای مهم برج خنک کننده است. این سیستم وظیفه انتقال قدرت به پروانه برج خنک کننده را بر عهده دارد و قطعه ی پروانه نیز جریان هوای درون برج خنک کننده را تامین می کند. الکتروموتور برج خنک کننده در شرایط متفاوت جوی و محیطی مانند: باران، برف، گردوغبار کار می کند و باید بتواند در برابر این شرایط مقاومت بالایی داشته باشد. به همین سبب مسیله عایق بندی الکتروموتور از اهمیت خاصی برخوردار است.

البته فرایند عایق بندی موتور الکتریکی باید به درستی صورت گیرد تا از ورود آب و رطوبت به داخل سیستم کولینگ جلوگیری شود.

الکتروموتور عمود نصب برج خنک کننده

الکتروموتور جریان مستقیم (DC)

الکتروموتورهای جریان مستقیم اولین نوع موتورهای الکتریکی هستند که مورد استقبال بسیاری قرار گرفته اند. اصطلاح موتور DC برای اشاره به هر ماشین الکتریکی دوار که انرژی الکتریکی جریان مستقیم را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند، استفاده می شود.

الکتروموتور DC قطعه ای شگفت انگیز از تجهیزات الکتریکی است که زندگی ما را از بسیاری جهات متحول کرده است. بایستی بدانید که موتورهای جریان مستقیم می توانند از نظر اندازه و قدرت متفاوت باشند؛ از موتورهای کوچک در اسباب بازی ها و لوازم خانگی گرفته تا مکانیزم های بزرگی که وسایل نقلیه سنگین را به حرکت در می آورند، آسانسورها و بالابرها را می کشند و کارخانه های نورد فولادی را به جنبش می اندازند.

موتورهای جریان مستقیم شامل دو بخش کلیدی:

استاتور بخش ثابت موتور و محرک حرکت آرمیچر است. در یک الکتروموتور  DC، استاتور یک میدان مغناطیسی دوار را فراهم می کند تا آرمیچر را به چرخش سوق دهد. در این سیستم از مجموعه ثابتی آهنربا در استاتور و چند سیم پیچ استفاده می شود تا جریان مغناطیسی تولید نمایند. یک یا چند سیم پیچ عایق، دور هسته موتور پیچیده می شود تا میدان مغناطیسی را متمرکز کند.

کموتاتور (کلید الکتریکی دوار) نیز کمک می کند تا جریان الکتریکی به سیم پیچ ها اعمال گردد. کموتاتورها این امکان را فراهم می کنند تا به هر سیم پیچ انرژی موردنیاز داده شود و یک نیروی چرخشی ثابت (گشتاور) ایجاد گردد. سیم پیچ ها هنگامی که به ترتیب روشن و خاموش می شوند، یک میدان مغناطیسی دوار ایجاد می شود که با میدان های مختلف آهن رباهای ثابت استاتور تعامل داشته باشد. نهایتاًَ طی این پروسه، گشتاور ایجاد کرده و باعث چرخش آن می شوند.

کاربرد های موتور جریان مستقیم (DC)

الکتروموتور برج خنک کننده جریان مستقیم در انواع مختلفی طراحی می شوند و به لطف همین تنوع، در کاربردهای متنوعی مورداستفاده قرار می گیرند. در بخش قبل برخی از کاربردهای این نوع سیستم معرفی شدند، اما به طور اجمالی می توان بیان نمود:

 • در کاربردهای کوچک مثل ابزارها، اسباب بازی ها و وسایل خانگی مختلف مورداستفاده قرار می گیرند.
 • مورد دیگر کاربردهای الکتروموتور DC به مصارف کوچک کارگاهی شامل نوار نقاله و صفحه گردان مربوط میشود.
 • در کاربردهای بزرگ صنعتی، استفاده از موتورهای جریان مستقیم شامل کاربرد های ترمز و حرکت معکوس نیز می شود.
 • حرکت فن در برخی از برج های خنک کننده نیز یکی دیگر از کاربردهای موتور الکتریکی جریان مستقیم است. اگر چه فن ها به طور صنعتی از موتورهای جریان متناوب (AC) استفاده می کنند، اما تعداد بسیاری از فن های سقفی به کمک الکتروموتورهای جریان مستقیم به حرکت در می آیند.
 • استفاده از الکتروموتور برج خنک کننده جریان مستقیم برای حرکت فن در کولینگ تاورها بسیار مقرون به صرفه تر از موتور الکتریکی جریان متناوب است. از همین رو این سیستم ها از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار هستند.
 • می توان بیان داشت که تنها نقطه ضعف این سیستم ها در برج خنک کننده هزینه آن ها است. البته باتوجه به صرفه جویی در مصرف انرژی، این هزینه قابل جبران است.

مزایای الکتروموتور جریان مستقیم پکینگ برج خنک کننده

 • الکتروموتور برج خنک کننده جریان مستقیم بسیار دقیق و سریع عمل می کنند. اما عملکرد سریع این موتورها در برج های خنک کننده بزرگ ممکن است مشکلات بسیاری ایجاد نماید.
 • سرعت الکتروموتور برج خنک کننده با تغییر ولتاژ قابل کنترل است.
 • به راحتی بر روی کولینگ تاور نصب می شوند.
 • هنگام شروع به کار سیستم کولینگ، گشتاور بالایی را برای حرکت فن فراهم می آورد. (برای کاربرد هایی با توان بالا پیشنهاد نمی شوند؛ زیرا هرچه ظرفیت برج خنک کننده بیشتر باشد به گشتاور کمتری نیاز است).
 • شروع، توقف، شتاب گیری و معکوس کردن به سرعت انجام می شود.
 • این نوع سیستم می تواند قابل استفاده برای برج هایی با توان بالا نیز باشد. گرچه که باید به مسیلهٔ فرسودگی قطعات در گذر زمان نیز توجه داشت!

معایب الکتروموتور برج خنک کننده جریان مستقیم

انواع الکتروموتور جریان مستقیم (DC)، البته که دارای چندین عیب کلی نیز می باشند:

 • به دلیل استفاده از قطعات بسیار که ممکن است در گذر زمان فرسوده شوند و باتوجه به سرعت زیاد، باعث خسارات جبران ناپذیری می شوند. به همین جهت در توان های بالا کمتر مورداستفاده قرار می گیرند.
 • از قطعات زیادی تشکیل شده اند که در صورت فرسودگی و ازکارافتادن، تعویض آن ها هزینه بر است.
 • نیاز به سرویس و نگهداری در دوره های کوتاه مدت دارند.

جریان مغناطیسی دوم ممکن است توسط آهنرباهای دایمی، برجستگی رلوکتانس (دارای قطب های مغناطیسی بیرون زده) و یا سیم پیچ های الکتریکی ایجاد شود. موتورهای خطی جریان متناوب که کمتر مورداستفاده قرار می گیرند، بر اساس اصول مشابه موتورهای دوار عمل می نمایند. اما قسمت های ثابت و متحرک آن ها به صورت خط مستقیم چیده شده اند و به جای چرخش، حرکت خطی ایجاد می کنند.

دو نوع اصلی موتورهای جریان متناوب، الکتروموتور برج خنک کننده القایی و سنکرون هستند. موتورهای القایی یا موتور الکتریکی ناهم زمان، برای القای جریان روتور در سیم پیچ روتور استفاده می شود. درحقیقت با کمک ایجاد یک تفاوت کوچک در سرعت بین میدان مغناطیسی چرخان استاتور و سرعت محور روتور، این عملیات از سوی الکتروموتور برج خنک کننده القایی صورت می پذیرد. در نتیجه موتور القایی نمی تواند گشتاور نزدیک به سرعت موتور سنکرون را تولید کند که در آن القا وجود ندارد. در مقابل موتور سنکرون از آهنرباهای دایمی، قطب های برجسته یا روتور به صورت مستقل استفاده می کند.

ویژگیهای الکتروموتور جریان متناوب برج خنک کننده

 • الکتروموتورهای جریان متناوب با طراحی ساده ارایه می شوند.
 • قیمت معقول تری نسبت به انواع دیگر موتورهای الکتریکی دارند.
 • باتوجه به عایق بندی مناسب به سرویس کمتری نیاز دارند، به همین سبب هزینه های سرویس و نگه داری کمتری نسبت به موتورهای جریان مستقیم خواهند داشت.
 • اتصال کامل به یک منبع تغذیه می یابند.
 • نصب و راه اندازی آن ها در برج خنک کننده آسان است.
 • سرعت آن ها قابل تنظیم و کنترل است.
 • گشتاور موردنیاز متناسب با ظرفیت برج خنک کننده را تامین می نمایند.
 • گشتاور الکتروموتور قابل تنظیم است.
 • عایق بندی مناسب و مقاوم در برابر آب، گرد و غبار و… دارند. چنانچه عایق بندی نامناسبی انجام شود، عملکرد فن و در نتیجه برج خنک کننده مختل می گردد.

اجزای الکتروموتور برج خنک کننده

به طورکلی هر الکتروموتور از سه بخش استاتور، روتور و محفظه تشکیل شده است:

استاتور: شامل تعدادی آهنربا است که داخل یک سیم پیچ قرار می گیرند و یک جریان الکتریکی را برای حرکت روتور تامین می نمایند.

روتور: ایجاد جریان مکانیکی موردنیاز برای حرکت فن برج خنک کننده را تامین می نماید.

محفظه الکتروموتور: تمامی اجزای سیستم در آن قرار می گیرند. بر روی محفظه فین های بسیاری قرار گرفته است که باعث انتقال حرارت موتور به محیط اطراف و خنک سازی موتور می گردد.

انواع الکتروموتور برج خنک کننده

 • الکتروموتور های برج خنک کننده تک فاز
 • الکتروموتورهای سه فاز

که در ادامه به تشریح هر دو نوع این موتورهای الکتریکی خواهیم پرداخت:

الکتروموتور تک فاز

موتور الکتریکی تک فاز یک موتور دوار است که به کمک انرژی الکتریکی، انرژی مکانیکی تولید می کند. انرژی الکتریکی موردنیاز این موتور توسط منبع تغذیه تک فاز تامین می گردد. این سیستم ها شامل دو نوع سیم کشی هستند:

 • سیم کشی گرم و
 • سیم کشی خنثی.

ذکر این نکته نیز الزامیست که:

موتور الکتریکی تک فاز می تواند تا 3 کیلووات توان تولید کند و تنها یک ولتاژ متناوب دارد. نکته دیگر اینکه الکتروموتور تک فاز در انواع مختلفی تولید می گردد که این تنوع در نحوه تولید گام دوم است.

الکتروموتورهای سه فاز

الکتروموتور سه فاز نوعی موتور جریان متناوب است و می توانند یک موتور القایی و یا یک موتور سنکرون باشند. این نوع موتورها در صنعت به صورت گسترده ای مورداستفاده قرار می گیرند. (موتور الکتریکی القایی به صورت تک فاز نیز طراحی می شود و فقط برای کاربردهای کوچک مورداستفاده هستند).  در تولید برج خنک کننده؛ از  سه فاز معمولاً از نوع قفس سنجابی برای کولینگ تاورها استفاده شده و با توان های مختلفی تولید می شوند.

نحوه اتصال الکتروموتور به فن برج خنک کننده

اتصال الکتروموتور برج خنک کننده به فن می تواند به دو صورت:

 • مستقیم (دایرکت درایو)
 • یا به صورت غیر مستقیم به کمک سیستم کاهنده دور (تسمه پولی)

صورت می پذیرد. گیربکس و سیستم کاهنده دور رابطی بین موتور و فن برج خنک کننده توسط تسمه یا چرخ دنده قدرت موتور هستند. در برج های خنک کننده با ظرفیت های پایین موتور با دور پایین به صورت کوپل مستقیم به فن متصل می گردد، اما در برج های خنک کننده با ظرفیت های بالا، افزایش دور باعث صدمات بسیاری به فن، و دیگر قسمت های برج خنک کننده می گردد، برای حل این مشکلات از سیستم کاهش دور یا گیربکسی استفاده می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "الکتروموتور عمود نصب برج خنک کننده" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی, کسب و کار ایرانی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "الکتروموتور عمود نصب برج خنک کننده"، کلیک کنید.