آشنایی با استراتژی های خروج از معاملات

بازار جذابی است که بسیاری از سرمایه گذاران سودهای کلانی را از آن کسب می کنند. با این حال به نظر می رسد بسیاری از معامله گران بیشتر تمرکز خود را روی زمان خرید یک رمزارز گذاشته و چندان به اینکه چه زمانی برای فروش مناسب است، فکر نمی کنند. این افراد تصور می کنند که اگر زمان خرید اولیه مناسب باشد یا در بهترین بروکر کپی ترید مناسب برای ایرانیان فعالیت کنند، سود سرمایه گذاری نیز به صورت اتوماتیک حاصل خواهد شد.

اما این موضوع همیشه هم صادق نیست. مانند هر سرمایه گذاری دیگر، در بازار رمزارزها نیز احتمال از دست رفتن سرمایه وجود دارد. شاید شما در بهترین زمان ممکن وارد این بازار شوید ولی اگر بخشی از سود خود را نقد نکنید، ممکن است در هیجان بازار گاوی غرق شده و خیال کنید که بازار همیشه قرار است روبه بالا حرکت کند. برای همین است که بسیاری از سرمایه گذاران بعد از ورود به یک موقعیت معاملاتی شاهد افزایش قیمت ها و سپس پایین آمدن آن هستند و در نهایت معامله یشان به ضرر ختم می شود. در این مقاله می خواهیم در مورد عواملی که باید روی تصمیم شما برای فروش یک رمزارز یا بستن یک موقعیت معاملاتی تاثیر بگذارند، صحبت کرده و به چند مورد از بهترین استراتژی های خروج از ارز دیجیتال اشاره کنیم.

آشنایی با استراتژی های خروج از معاملات

استراتژی خروج از ارز دیجیتال چیست؟

به طرح و برنامه یک سرمایه گذار برای فروش رمزارزهایی که خریده است، استراتژی خروج از ارز دیجیتال می گویند.  داشتن یک استراتژی خروج خوب به شما کمک می کند تا در زمان تغییر قیمت، عکس العمل مناسبی را از خود نشان دهید. حتی ممکن است این استراتژی نحوه ی عکس العمل شما به مسایل حاشیه ای مثل اخبار مرتبط با رمزارزهای خریداری شده، تغییرات جدید در قانون گذاری پیرامون رمزارزها و اتفاقات مختلف در بحث اقتصاد کلان را نیز شامل شود.

بهترین کار این است که از همان ابتدای شروع سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال یک استراتژی خروج داشته باشید. همه ی ما انسان هستیم و احتمال دارد در شرایط حساس بازار از روی احساسات تصمیم گیری کنیم. داشتن یک استراتژی خروج از ارز دیجیتال خوب به ما کمک می کند تا از همان ابتدا جلوی تصمیمات اشتباه پرهزینه را گرفته و سودهای جذاب به دست آمده از خریدهای خود را نیز حفظ کنیم.

چرا به استراتژی خروج از ارز دیجیتال نیاز داریم؟

به منظور کاستن ضررها، تحقق سودها، به حداکثر رساندن سودها، عکس العمل مناسب به تغییرات غیرقیمتی و رسیدن به اهداف شخصی از استراتژی های خروج استفاده می شود.  بیایید در ادامه با جزییات بیشتری در مورد هر کدام از این دلایل صحبت کنیم.

کاستن ضررها

فرض کنیم بعد از اینکه ارز دیجیتالی را خریداری کرده اید قیمت آن کاهش یافته است. آیا این رمزارز را نگه می دارید تا قیمت آن دوباره به بالا حرکت کند؟ با اینکه این احتمال وجود دارد ولی ممکن است قیمت آن رمزارز به حرکت روبه پایین خود ادامه دهد. در این شرایط اگر زودتر رمزارز خود را می فروختید ضرر کمتری را نسبت به زمان حال که قیمت بیشتر کاهش یافته است، متحمل می شدید. اینجاست که داشتن یک استراتژی خروج خوب می توانست جلوی این ضرر را بگیرد.

یکی از ابزارهای مرسومی که در بیشتر وجود دارد و می تواند جلوی چنین ضررهایی را بگیرد سفارش «استاپ لیمیت» (Stop Limit) است. با استفاده از این نوع سفارش می توانید رمزارزهای خود را به محض رسیدن به یک قیمت خاص بفروشید. برای مثال فرض کنید بیت کوین را در قیمت 20 هزار دلار خریداری کرده اید و با در نظر گرفتن مقدار ضرری که تحملش را دارید، تصمیم می گیرید که اگر به 15 هزار دلار رسید رمزارزهای خود را فروخته و بیش از این وارد ضرر نشوید.

این نوع سفارش، عملیات فروش در یک قیمت معین را به صورت خودکار انجام می دهد و شما تنها کافی است از قبل سفارش استاپ لیمیت خود را ثبت کنید. اتوماتیک بودن اجرای عملیات فروش نه تنها کار را برای سرمایه گذار راحت می کند بلکه باعث می شود تصمیمات احساسی او نیز جلوی اجرای صحیح اصول و سرمایه را نگیرد.

تحقق سودها

هیچ کس نمی داند که قیمت ها چه زمانی شروع به سقوط خواهند کرد. بنابراین نقد کردن سودهای به دست آمده می تواند ثروت شما را افزایش داده و باعث شود پول بیشتری برای سرمایه گذاری های بعدی خود داشته باشید.

به عنوان مثال اگر بیت کوین را در قیمت 20 هزار دلار خریداری کرده باشید، می توانید یک سفارش استاپ لیمیت در قیمت 21 هزار دلار ثبت کنید تا 10 درصد بیت کوین هایتان در این قیمت فروخته شود. به همین ترتیب می توانید چند سفارش دیگر برای فروش درصدهای دیگری از بیت کوین هایتان در قیمت های بالاتر ثبت کنید.

به این نکته هم توجه داشته باشید که بسیاری از سرمایه گذاران بروکر فارکس ترجیح می دهند درصد مشخصی از رمزارزهای خود را حتی در زمان سود نیز نفروشند. این کار با این امید انجام می شود که اگر رمزارز مورد نظر به صورت انفجاری صعود کرد آن ها نیز از این رشد بی نصیب نمانند.

فراموش نکنید که هیچ چیز اعصاب خردکن تر از این نیست که ببینید سودی که در چنگ تان قرار داشت در نهایت به ضرر و زیان ختم شود.

به حداکثر رساندن سودها

داشتن یک استراتژی خروج از ارز دیجیتال همچنین باعث می شود تا بتوانید از فرصت های سرمایه گذاری جدید و بهتر موجود نیز بهره مند شوید. بدین ترتیب، می توانید سود خود را به حداکثر برسانید.

اگر در یک رمزارز سرمایه گذاری کرده اید و اکنون در سود هستید، شاید بهتر باشد سود خود را نقد کرده و از آن برای سرمایه گذاری در رمزارزهای دیگر استفاده کنید. این کار می تواند سرعت رشد ثروت شما را افزایش دهد.

اما اگر رمزارزی که در آن سرمایه گذاری کرده اید عملکرد خوبی نداشته باشد چه؟ می توانید بیش از آنچه فکرش را می کردید رمزارز خریداری شده را به امید برگشت قیمت نگه دارید ولی یادتان نرود که در این صورت سرمایه ی شما به نوعی در این رمزارز قفل شده و نمی توانید از آن برای سرمایه گذاری های بهتر استفاده کنید. اینجاست که استراتژی خروج می تواند جلوی ضرر بیشتر را گرفته و باعث آزاد شدن سرمایه ی قفل شده شود.

عکس العمل مناسب به تغییرات غیرقیمتی

بعضی مواقع ممکن است بخواهید رمزارز مورد نظر خود را به خاطر رویدادهایی که می توانند روی بازار تاثیرگذار باشند بفروشید. برای مثال، شاید قوانین جدیدی که توسط کشورها وضع می شود باعث شود که رمزارز مدنظر شما فعالیت خود را متوقف کرده یا تغییراتی در پروژه ی خود اعمال کند. به همین دلیل تصمیم می گیرید که آن رمزارز را فروخته و در یک ارز دیجیتال دیگر سرمایه گذاری کنید.

در چنین مواردی نیز داشتن یک استراتژی خروج می تواند کمک حال شما باشد.

رسیدن به اهداف شخصی

از استراتژی خروج از ارز دیجیتال برای رسیدن به اهداف شخصی نیز استفاده می شود. سناریویی را در نظر بگیرید که در آن شما با هدف افزایش سرمایه ی خود در یک رمزارز سرمایه گذاری می کنید تا بالاخره بتوانید کامپیوتر قدرتمندی را که مدت هاست به دنبال آن هستید، بخرید.

بدین ترتیب می توانید زمانی که سرمایه گذاری شما به سود رسید از استراتژی خروج استفاده کرده و مقداری از رمزارزهای خود را فروخته و به هدف شخصی خود که خرید یک کامپیوتر بود، برسید.

بهترین استراتژی های خروج از ارز دیجیتال

از بهترین استراتژی های خروج از ارز دیجیتال می توان به خروج براساس نرخ قیمت، خروج مقیاس گذاری شده، خروج براساس سود و ضرر، خروج در هنگام رسیدن به اصل سرمایه و غیره اشاره کرد.

استراتژی خروج از ارز دیجیتال شما باید با نقش و برنامه سرمایه گذاری شما هماهنگ باشد. خوشبختانه چندین استراتژی خروج وجود دارد که می توانید از بین آن ها استراتژی هایی که با شرایط و اهداف شما مطابقت دارند، انتخاب کنید. برای مثال اگر شرایط شما به گونه ای است که با طولانی شدن مدت سرمایه گذاری خود مشکلی ندارید، شاید بهتر باشد از استراتژی های خروجی استفاده کنید که روی کاهش ضررها و به حداکثر رساندن سودها تمرکز دارند.

استراتژی خروج براساس نرخ قیمت

شاید ساده ترین استراتژی خروج از ارز دیجیتال این باشد که رمزارزهای خود را براساس اهداف قیمتی یا درصدی بفروشید. برای مثال اگر رمزارزی را در قیمت 10 دلار خریده باشید، می توانید هدف خروج خود را قیمت 15 دلار در نظر بگیرید. علاوه بر این، می توانید هدف خود را به صورت درصدی نیز تعیین کرده و مثلاً زمانی که قیمت رمزارز مورد نظر 300 درصد از قیمت خرید شما افزایش یافت آن را بفروشید.

این استراتژی باعث می شود تا به دلیل امید بیش از اندازه، رمزارز خریداری شده را برای مدت طولانی نگه داری نکنید. با این حال ممکن است فرصت رشد بیشتر را نیز از دست بدهید. نکته ی بعدی این است که از کجا می دانید هدفی که برای فروش رمزارز خود تعیین کرده اید منطقی است؟ هدف 300 درصدی ممکن است برای یک رمزارز پرنوسان محقق شود، ولی برای یک رمزارز دیگر ممکن است ماه ها رسیدن به این هدف طول بکشد.

برای رفع این مشکل می توان از استفاده کرد.

«حمایت» (Support) زمانی اتفاق می افتد که قیمت یک رمزارز بارها از یک سطح پایین رو به بالا پرتاب می شود که نشان می دهد در آن سطح قیمتی تقاضای شدیدی برای خرید وجود دارد. زمانی که قیمت یک رمزارز سطح حمایتی را می شکند نشان دهنده ی این است که احتمال ریزش بیشتر وجود دارد. بنابراین ثبت یک سفارش استاپ لیمیت در زیر سطح حمایتی می تواند از سرمایه ی شما محافظت کند.

استراتژی خروج مقیاس گذاری شده

استراتژی خروج مقیاس گذاری شده به روشی گفته می شود که در آن بخشی از رمزارزهای خود را در قیمت های مختلف به فروش می رسانید.

مزیت استفاده از این روش که توسط بسیاری از سرمایه گذاران حرفه ای انجام می شود، این است که می توانید رمزارزهایی که عملکرد بهتری دارند پله پله و رمزارزهایی که عملکرد زیان دهی داشته اند را به یک باره بفروشید.

همه ی ما در هنگام خرید رمزارزها امیدوار به رشد آن هستیم، ولی بعضی مواقع برخی از انتخاب های ما چندان خوب از آب در نمی آیند. در این شرایط ممکن است احساسات ما باعث شوند که به خود تلقین کنیم رمزارزی که خریده ایم رمزارز خوبی است، در حالی که نگه داشتن طولانی مدت آن می تواند فرصت های خوب دیگر را از بین ببرد.

با استفاده از استراتژی خروج مقیاس گذاری شده سریع تر جلوی ضررها گرفته می شود تا بتوان با سرمایه ی به دست آمده از آن، روی رمزارزهای پرپتانسیل دیگر سرمایه گذاری کرد. در عین حال نیز از فروش پله ای رمزارزهایی که در سود هستند، بخشی از این سود نقد می شود.

خروج براساس سود یا ضرر

همچنین می توانید ارزهای دیجیتال خود را براساس سودی که انتظار کسب آن را داشته اید یا ضرری که می توانید آن را تحمل کنید، بفروشید.

برای مثال می توانید فروش رمزارزهای خود را برای زمانی تنظیم کنید که قیمت آن 1 درصد از قیمت خرید شما پایین تر بیاید. بدین ترتیب در بدترین شرایط تنها 1 درصد مبلغ خرید خود را از دست می دهید. در طرف دیگر نیز می توانید سفارش فروشی ثبت کنید تا در صورت رسیدن به سود 20 درصد رمزارزهایتان فروخته شود.

تسلط بر علم و آشنایی با سطوح مقاومت و حمایت می تواند در تعیین درست این درصدها تاثیرگذار باشد.

خروج در زمان بازگشت سرمایه

یکی دیگر از استراتژی های خروج از ارز دیجیتال که بسیاری از سرمایه گذاران حرفه ای به آن علاقه دارند، خروج در زمان بازگشت سرمایه اولیه است. در این استراتژی شما وقتی که در سود هستید، اصل سرمایه ی خود را بیرون می کشید و اجازه می دهید سود کسب شده برای شما سودهای بیشتری را به ارمغان بیاورد.

خروج زمان بندی شده

در خروج زمان بندی شده همان طور که از اسمش هم پیداست، زمان مشخصی را برای نگه داری یک رمزارز مشخص می کنید و در پایان آن زمان رمزارز خود را می فروشید. البته اینکه در پایان این زمان چه تصمیمی بگیرید کاملاً بستگی به خودتان دارد ولی حداقل کاری که می توانید انجام دهید این است که سرمایه گذاری خود را ارزیابی کرده و تشخیص بدهید که فروش آن در این لحظه به صلاح است یا نگه داری آن می تواند نتایج بهتری در پی داشته باشد.

استراتژی خروج زمان بندی شده زمانی به درد می خورد که سرمایه گذاری شما برخلاف پیش بینی ها پیش رفته ولی به حدی نرسیده است که سفارش فروش شما را فعال کند. یا زمانی که حرکت صعودی رمزارز خریداری شده به حدی نیست که رضایت شما را جلب کند.

برای رسیدن به اهداف شخصی، کاستن ضررها و به حداکثر رساندن سودهای موجود در بازار همه ی ما نیاز به یک استراتژی خروج خوب داریم که با شرایط فعلی ما سازگار باشد. برای این کار بهترین کار این است که انواع مختلف استراتژی های خروج از ارز دیجیتال را شناخته و از یک یا چند مورد از آن ها استفاده کنیم. به همین منظور در این مقاله بهترین استراتژی های خروج از ارز دیجیتال را برای شما معرفی کردیم و امیدواریم که در معاملات و سرمایه گذاری های بعدی خود از آن ها استفاده کنید. اطلاعات تکمیلی در مقاله (متاتریدر چیست) ذکر شده است و توصیه ما به شما؛ مطالعه آن می باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آشنایی با استراتژی های خروج از معاملات" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی, کسب و کار ایرانی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آشنایی با استراتژی های خروج از معاملات"، کلیک کنید.