پایان ریال در اقتصاد ایران؟

پایان ریال در اقتصاد ایران؟

آفتاب نیوز :

به تازگی طبق اعلام مرکز اطلاعات مالی کشور ارایه خدمات کارت به کارت بیش از یک میلیارد تومان و دریافت بیش از 200 تراکنش در ماه برای اشخاص حقیقی ممنوع شده است. این در حالی است که سقف مبلغ کارت به کارت پیش از این به صورت روزانه تعیین شده بود و در اغلب بانک ها این میزان 5 یا 10 میلیون تومان بود.

سقف کارت به کارت یک میلیارد تومانی به معنی کاهش شدید سقف جابه جایی پول به صورت کارت به کارت مابین اشخاص حقیقی است؛ زیرا پیش از این سقف روزانه مبلغ کارت به کارت 10 یا 5 میلیون تومان در بانک ها دست کم امکان جابه جایی 1.5 میلیارد تومان پول به صورت کارت به کارت در ماه وجود داشت.

گفته می شود هدف از این اقدام جلوگیری از فرار مالیاتی بوده است. برخی فروشندگان با استفاده از پول نقد یا استفاده از حساب های جایگزین شخصی و فاقد پرونده مالیاتی از پرداخت مالیات فرار می کردند.

اما با این اقدام امکان کارت به کارت مبلغ بیش از یک میلیارد تومان در ماه محدود می شود و حساب های غیرتجاری که از آن ها استفاده تجاری می شود، قابل رصد می شوند.

کارشناسان می گویند اگرچه این اقدامات برای نظارت بر پرداخت صحیح مالیات الزامی است، اما کاهش شدید سقف مبلغ کارت به کارت می تواند منجر به کاهش میزان استفاده از ریال شود و خریداران و فروشندگان را به استفاده از روش های جایگزین برای پرداخت همچون پرداخت های دلاری و رمزارزی شود.

ریال زدایی چگونه اتفاق می افتد؟

«دنیای اقتصاد» پیش از این در گزارشی با عنوان «چرخه تهدید ریال» به بررسی عوامل کاهش استفاده از ریال در شرایط فعلی اقتصاد کشور پرداخت. طبق این گزارش تورم مزمن را می توان باثبات ترین پدیده اقتصادی در ایران نامید.

افت مداوم ارزش ریال و افزایش پی درپی سطح قیمت ها موجب شده است رفتار اقتصادی ایرانی ها نیز با این واقعیت وفق پیدا کند. نتیجه آنکه در حافظه تاریخی افراد، خرید دارایی هایی، چون مسکن، زمین، طلا و ارز جزء سرمایه گذاری هایی محسوب می شود که دست کم در آن ها خبری از ضرر و زیان نیست.

در عوض همه می دانند که پول نقد امروز قدرت خرید بیشتری به همان پول در آینده دارد و به همین دلیل تلاش می کنند هرچه سریع تر از شر آن خلاص شوند؛ این تلاش برای تبدیل ریال به دارایی را به اختصار «داغ شدن پول» نیز می نامند؛ چراکه افراد سعی می کنند پول را به مثابه یک شیء داغ فورا به فرد دیگری منتقل کنند و آن را نگه ندارند.

به بیان دیگر، بی ثباتی در سطح اقتصاد کلان، رفتار افراد در جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد و موجب می شود با وجود استفاده از ریال، تمایلی به نگهداری از آن نداشته باشند.

تورم پس از سال97 و خروج دولت آمریکا از برجام وارد کانال 40 درصدی شد و تا به امروز در این سطح باقی مانده است. این سطح بالای تورم موجب شد بانک مرکزی تلاش کند تورم را از کانال کنترل رشد نقدینگی کنترل کند. به عبارت دیگر سیاستگذار پولی در تلاش است کارکرد ذخیره ارزش بودن را تا حدودی به ریال بازگرداند و از حرارت این پول داغ بکاهد.

جایگزین های ریال

به نظر می رسد کاهش سقف کارت به کارت و محدود کردن تعداد تراکنش های ماهانه نیز فشار مضاعفی در جهت کاهش استفاده از ریال وارد می کند. این اقدامات گرایش فعالان اقتصادی را به استفاده از رقبای ریال همچون رمزارزها، ارز های خارجی و سایر دارایی هایی که قابلیت استفاده به عنوان ابزار پرداخت را دارند، افزایش می دهد.

بررسی ها نشان می دهد هم اکنون در برخی شرکت های داخلی حقوق کارکنان به صورت دلاری پرداخت می شود. همچنین از گوشه و کنار خبر هایی در رابطه با دریافت بیت کوین در فروشگاه ها شنیده می شود.

سیاستگذار اقتصادی به عنوان تنظیم گر بازار های پولی در شرایطی که تورم بیش از 30 درصد همچنان بر فضای اقتصادی کشور حکمرانی می کند، با تحت فشار قرار دادن فعالان اقتصادی و کنترل حجم تراکنش های ماهانه زمینه را برای مهاجرت از ریال و استفاده از ابزار های جایگزین پرداخت بیش از پیش مهیا کرده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پایان ریال در اقتصاد ایران؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پایان ریال در اقتصاد ایران؟"، کلیک کنید.