پاسخ‌های سربسته قالیباف به اصناف

پاسخ‌های سربسته قالیباف به اصناف

آفتاب‌‌نیوز :

روز یکم تیر ماه روز ملی اصناف است؛ در مراسم گرامیداشت روز ملی اصناف فعالان اقتصادی اعم نمایندگان اصناف، اتاق‌های بازرگانی و اتاق تعاون شرکت کردند. در این مراسم که آستانه انتخابات دوره چهاردهم ریاست جمهوری است؛ فعالان اقتصادی از دولت آینده چند سوال کردند و چند درخواست داشتند.

در این نشست حسن صمدزاده رئیس اتاق بازرگانی ایران چند سوال از دولت آینده مطرح کرد. او گفت: تحریم‌ها در معیشت و در حوزه اقتصاد تاثیرگذار بوده است؛ بر همین اساس یکی از مهمترین دغدغه‌های بخش‌خصوصی این است دولت چهاردهم چگونه می‌خواهد برای لغو یا کاهش تحریم‌ها عمل کند؟ باوجود ثروت‌های طبیعی و ملی فراوانی که در حوزه‌های صنعت، معدن، کشاورزی، گردشگری و… وجود دارد؛ وضعیت معیشت مردم در شأن آن‌ها نیست؛ دولت چه برنامه‌ای برای ارتقای این جایگاه دارد؟

صمدزاده افزود: عدم ثبات اقتصادی، عدم اجرای درست قوانین و عدم مسئولیت‌پذیری برخی مسئولان در عمل به وعده‌ها منجر به کاهش تعامل و اعتماد مردم شده است؛ دولت آتی چه تدابیری افزایش اعتماد مردم در دستور کار دارد؟ زیرساخت‌های کشور برای سرمایه‌گذاری مناسب نیست و این زیرساخت‌ها با استاندارد‌های جهانی مطابقت ندارد. ناترازی‌ها در حوزه‌های مختلف از جمله انرژی رشد کرده؛ دولت آتی برای آن چه برنامه‌ای دارد؟

بهمن عبدالهی، رئیس اتاق تعاون از چالش‌های ناشی از بورس و ناترازی بانک‌ها گفت. او به نقد چند نرخی بودن ارز کرد و از عدم تحقق اهداف برنامه در حوزه تعاون سخن گفت. او خواهان حل این مشکلات در دولت چهاردهم شد.

مجتبی صفایی رئیس اتاق اصناف ایران نیز از سهم بزرک اصناف در اقتصاد به رغم سهم اندکش در سیاستگذاری صحبت کرد. او خواهان ارائه سهم بخش خصوصی به آن‌ها درحوزه سیاستگذاری و مدیریت اقتصاد شد. 

او تاکید امروز در سیاستگذاری‌ها و تصمیم گیری‌های کلان اقتصادی سهم اصناف یک پنجم سیاستگذاری‌ها و تصمیمگیری‌ها هم نیست. اصناف و بخش خصوصی در کلان نقشی در حکومتدار و تصمیمات ندارد. 

او در بخش دیگر به کوچک شدن سفره اصناف اشاره کرد و گفت: امروز اقتصاد ایران سیاست زده است. وزارت بهداشت برای خود دکانی باز کرده است و اصناف را مجبور کرده است که مجوز بهداشتی با بهای گزاف از یکسری از مراکز تعیین شده آن که مربوط به بازنشستگان این وزارتخانه هستند؛ بگیرد.

صفایی به کساد صنف عکاسان به دلیل ورود پلیس به طور مشخص پلیس ۱۱۰ به این حوزه اشاره کرد و خواهان برچیده شدن عکاسی در مراکز پلیس شد.

او به گرانی و یکی از ریشه‌های آن یعنی چند نرخی شدن ارز اشاره کرد. 

در این نشست محمدباقر قالیباف رئیس مجلس دوازدهم در این جلسه تلویحا گفت: موافق برجام است و مخالف رشد مالیات و چند نرخی بودن ارز. او خطاب به روسای اتاق‌های بازرگانی، اصناف و تعاون کشور گفت: شما در صدر بنشینید و دستور دهید ما کارگر شما هستیم. 

او در بخشی از اظهاراتش افزود: من نوکری شما اصناف و اتاق‌های بازرگانی و تعاون می‌کنم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پاسخ‌های سربسته قالیباف به اصناف" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پاسخ‌های سربسته قالیباف به اصناف"، کلیک کنید.