تورم بی سابقه در تابستان در راه است؟

به گزارش خبرگزاری مجله gcorg،تشدید کسری های تجاری غیرنفتی و حساب سرمایه در سال گذشته، تشدید ناترازی های اقتصاد کلان و تعویق در اتخاذ اصلاحات قیمتی و غیرقیمتی، احتمال تشدید تحریم های اقتصادی و پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات نوامبر 2024 در ایالات متحده و کنار رفتن بایدن از عرصه سیاست این کشور، همگی موجب شده که انتظارات تورمی زودتر از موعد شدت بگیرد و برآوردهای بنده نشان می دهد هر ده درصد کاهش ارزش پولی با وقفه سه ماهه حدود 4 درصد تورم زا است بنابراین به دلیل کاهش 20 درصدی ارزش پول ملی طی دو ماه اخیر احتمالا روند کاهشی تورم در ماه های پیش رو بالعکس شده و اواخر خرداد ماه شوک تورمی 8 درصدی افزوده خواهد شد و مجدد روند تورم نقطه به نقطه افزایشی خواهد شد و به کانال 40 درصد بازخواهیم گشت.
داود منظور، رییس سازمان برنامه و بودجه، در جلسه روز یکشنبه هییت دولت به دستاوردهایی در حوزه کاهش تورم اشاره کرد که توسط دولت سیزدهم ثبت شده است. به گفته منظور، تورم سالانه به کانال 30 درصد رسیده است.

به گزارش فرارو، داود منظور در بخشی از سخنان خود گفت : «طبق گزارش مرکز آمار، روند تورم همچنان رو به کاهش است به نحوی که تورم نقطه به نقطه به حدود 31 درصد رسیده و در شرف ورود به کانال 20 درصد است و تورم 12 ماهه هم به 38.8 درصد رسیده که به معنای ورود به کانال 30 درصد است.»

او در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: «با ادامه سیاست های تنظیم گری دولت در بخش پولی و همچنین انضباط مالی در اجرای بودجه و جلوگیری از کسری بودجه این روند استمرار داشته و تا پایان سال تورم 12 ماهه تا کانال 20 درصد کاهش خواهد یافت.»

نگاهی به آمارهای بانک جهانی طی بازه زمانی سال های 2006 تا 2023 نشان می دهد که بالاترین نرخ تورم در این بازه زمانی 47 درصد بوده که در سال 2020 ثبت شده است. درواقع در دوران شیوع همه گیری کرونا، اقتصاد جهان نیز تحت تاثیر قرار گرفته و روند نزولی را طی کرده و ایران نیز متاثر از همین شرایط متضرر شده است. ایران در این دوره در شرایط سخت تحریمی نیز قرار گرفت و فروش نفت ایران با کاهشی محسوس مواجه شد. هر چند که اکنون و با گذر از آن دوران شاهد افزایش فروش نفت در دوران ریاست جمهوری جو بایدن (رییس جمهور فعلی ایالات متحده) بودیم.

با وجود این ها، صندوق بین المللی پول، اخیرا ایران را در بین 20 کشور تورم خیز جهان دسته بندی کرده است. زیمبابوه، ونزویلا، سودان، ترکیه، آرژانتین، سریلانکا، لیتوانی، استونی، اوکراین، مولداوی، سورینام، غنا، هاییتی، سیرالیون، آنگولا، نیجریه، ایران و مالاوی جزو 20 کشوری هستند که بالاترین نرخ تورم را در سال 2023 داشتند.

از طرف دیگر، پس از آغاز جنگ در غزه و به ویژه پس از تنش های بین ایران و اسراییل، شاهد روند افزایشی نرخ ارز طی دوماه گذشته و تشدید انتظارات تورمی بودیم. تا جایی که در نوروز 1403، قیمت دلار یک جهش را تجربه کرد. وحید شقاقی، اقتصاددان و استاد دانشگاه در گفتگوی مفصلی که به مناسبت پایان سال 1402 و آغاز سال 1403 با فرارو انجام داده بود به چالش های متعدد اقتصاد ایران پرداخته و گفته بود: «دولت باید با جدیت بیشتری برنامه ای واقع بینانه و روشن برای مهار ناترازی های اقتصاد کلان، تدوین کند. این برنامه ها می تواند در حوزه سیاست های قیمتی و افزایش پلکانی قیمت ها باشد یا شامل سیاست های غیرقیمتی و اصلاح الگوی قیمت ها باشد. تامین منابع مالی و جذب سرمایه های داخلی و خارجی در کنار انتشار اوراق بدهی برای تامین مالی نیز بسیار مهم است. سالهاست که دولت موفق نشده در حوزه برق، گاز، نفت، پالایشگاه ها و دیگر حوزه ها سرمایه گذاری کند و تداوم این وضعیت در سال 1403، با فشار زیادی بر دوش دولت همراه خواهد شد. اگر دولت به بانک مرکزی برای چاپ پول فشار وارد کند یا از شبکه بانکی برای کنترل ناترازی ها پول بگیرد، همه زحمات بانک مرکزی را بر باد خواهد داد. بانک مرکزی زحمت زیادی کشیده تا رشد نقدینگی را از 38 درصد به 35 درصد برساند، بنابراین دولت باید به شدت دقت کند.»

تورم بی سابقه در تابستان در راه است؟

با توجه به سخنان داود منظور، پرسش هایی درباره چگونگی تحقق وعده رسیدن تورم به کانال 20 درصدی و تثبیت روند کاهشی تورم وجود دارد که وحید شقاقی در گفتگو با فرارو به آن ها پاسخ داده است:

دولت باید تصمیم های سختی برای کنترل تورم بگیرد
وحید شقاقی در این باره به فرارو گفت: «در سال 1402 تورم نقطه به نقطه روندی کاهشی داشت به طوریکه از 55 درصد فروردین 1402 به 36 درصد بهمن 1402 کاهش یافت. بدیهی است تقویت دیپلماسی اقتصادی دولت و کاهش انتظارات تورمی در کنار انضباط بخش بانکی و مالی با هدف کنترل رشد نقدینگی در این سیر کاهنده تورم در 1402 موثر افتاد. با این حال از اواسط بهمن 1402 شرایط تغییر کرد و قیمت دلار که از خرداد 1402 تا بهمن 1402 حوالی 50 هزار تومان در نوسان بود مجدد روندی افزایشی در پیش گرفت، به طوریکه در دو ماه اخیر بیش از 20 درصد ارزش پول ملی کاهش یافته است. انتظار بنده این بود از خرداد 1403 این افزایش رخ دهد با این حال تشدید انتظارات تورمی زودتر شروع شد.»

وی افزود: «به نظرم می رسد که تشدید کسری های تجاری غیرنفتی و حساب سرمایه در سال گذشته، تشدید ناترازی های اقتصاد کلان و تعویق در اتخاذ اصلاحات قیمتی و غیرقیمتی، احتمال تشدید تحریم های اقتصادی و پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات نوامبر 2024 در ایالات متحده و کنار رفتن بایدن از عرصه سیاست این کشور، همگی موجب شده که انتظارات تورمی زودتر از موعد شدت بگیرد و برآوردهای بنده نشان می دهد هر ده درصد کاهش ارزش پولی با وقفه سه ماهه حدود 4 درصد تورم زا است بنابراین به دلیل کاهش 20 درصدی ارزش پول ملی طی دو ماه اخیر احتمالا روند کاهشی تورم در ماه های پیش رو بالعکس شده و اواخر خرداد ماه شوک تورمی 8 درصدی افزوده خواهد شد و مجدد روند تورم نقطه به نقطه افزایشی خواهد شد و به کانال 40 درصد بازخواهیم گشت.»

این استاد اقتصاد گفت: «در ضمن چنانچه اصلاحات لازم در جهت مهار کسری ها و ناترازی های اقتصاد کلان رخ ندهد و بر شدت تحریم های نفتی افزوده شود، شرایط تورمی سخت تر خواهد شد؛ لذا چنانچه دولت به دنبال کاهش تورم به کانال 20 درصدی است باید دست به تصمیمات سخت بزند و ضمن تقویت حکمرانی ریال و کاهش کسری های تجاری و حساب سرمایه، به سمت مهار ناترازی های اقتصاد کلان برود و بحث مدیریت انتظارات تورمی را نیز با جدیت دنبال کند. راهبرد اشتباه بانک مرکزی در بازار ارز اصلاح شده و تدابیر مشخص برای مدیریت ارز اتخاذ شود.»

227220

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تورم بی سابقه در تابستان در راه است؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تورم بی سابقه در تابستان در راه است؟"، کلیک کنید.