چند باور رایج و غلط درباره ویتامین ها

چند باور رایج و غلط درباره ویتامین ها

آفتاب نیوز :

از اوایل دهه 1900بیماری هایی ناشی از کمبود ویتامین رویت نشده است؛ بنابراین این روز ها بعید است که کسی به طور جدی کمبود ویتامین یا به اصطلاح فقر ویتامین داشته باشد و نیاز به مصرف قرص های ویتامین پیدا کند. جالب است بدانید اغلب غذا های بسته بندی شده، غنی از ویتامین هستند. ماریان نویهوزر، دکتر پیشگیری از سرطان در مرکز تحقیقات سرطان فرد هاچینسون در سیاتل، می گوید: «مولتی ویتامین ها شاید دو نوع ویتامین را تعمین کنند، ولی گیاهان صد ها ترکیب و ویتامین مفید دیگر علاوه بر آن دو نوع را دارا هستند.» دقت کنید، قرص هایی که با عنوان مولتی ویتامین مصرف می کنید به علت شیمیایی بودن به بدن آسیب نیز می رسانند.

1. مولتی ویتامین جایگزینی برای کمبود رژیم غذایی نیست: داده ها نشان می دهد که مولتی ویتامین از بیماری هایی مانند سرطان، بیماری های قلبی و سکته مغزی جلوگیری نمی کنند و آن ها را به تعویق نمی اندازند. دکتر نویهوزر می گوید: «حتی زنانی که رژیم غذایی ضعیفی دارند، مصرف مولتی ویتامین اثری بر سلامت آن ها نداشته است.»

2. ویتامین سی با سرما خوردگی مبارزه نمی کند: در دهه 1970 لینوس پایولینگ برنده جایزه نوبل شد؛ زیرا ایده ی اهمیت ویتامین سی بر ممانعت از سرماخوردگی را مطرح کرد. امروزه داروخانه ها پر از قرص و شربت حاوی ویتامین سی هستند. در سال 2013 محققان با استناد بر نتایج مجموعه مطالعاتی که به چند دهه پیش برمی گردد و بر بیش از 11٬000 نفر را انجام شده بود، ثابت کردند که ویتامین سی هیچ اثری بر سرما خوردگی ندارد به جز در میان دوندگان ماراتن، اسکی بازان و سربازان در تمرینات زیردریایی. مواد مغذی ممکن است به شما در بهبود سرماخوردگی کمک کند؛ اما فقط مصرف ویتامین سی هیچ کمکی نمی کند.

3. قرص های ویتامین از بیماری های قلبی جلوگیری نمی کنند: محققان امیدوار بودند ویتامین های آنتی اکسیدانی مانند سی، ای و بتاکاروتن بتوانند با ساخت پلاک شریان موجب کاهش گرفتگی عروق قلبی شوند؛ اما بر خلاف تصور، ویتامین های بی در این مورد بهتر عمل کردند. فولات، B 6 و B 12 به شکستن هموسیستیین اسید آمینه و سطح بالایی از هوموسیستیین که منجر به بیماری قلبی می شوندف کمک بسیاری کردند. ویتامین ای نیز ما را نا امید کرد، تجزیه و تحلیل هفت کارآزمایی بر ویتامین ای به این نتیجه رسید که خطر سکته مغزی یا مرگ ناشی از بیماری های قلبی را کاهش نمی دهد.

4. مصرف ویتامین ها مانع سرطان نمی شود: محققان اثبات کردند که مولکول های ناپایداری به نام رادیکال های آزاد می توانند به DNA سلول ها آسیب برسانند و خطر ابتلا به سرطان را بالا ببرند. آن ها همچنین می دانند که آنتی اکسیدان ها می توانند رادیکال های آزاد را تثبیت کنند و از نظر تیوری، خطر آن ها را کمتر کنند. مطالعاتی که در مجله موسسه ملی سرطان منتشر شده است که به طور تصادفی 5442 زن انتخاب شدند و قبول کردند که طی 7 سال گروه ویتامین B را مرتب مصرف کنند. در طول بیش از هفت سال، تمام زنان نرخ مشابه (مردم عادی) مرگ و میر سرطان ها را تجربه کردند.

5. ویتامین می تواند به بدن آسیب برساند: حتی یک دارو که برای درمان بیماری است هم در صورتی که بدن به آن نیازی نداشته باشد، به سلامتی ما آسیب می رساند. چرا فکر می کنیم ویتامین ها نمی توانند موجب آسیب رساندن به بدن شوند؟ دمتریوس آلبانز، اپیدمیولوژیست تغذیه ای در موسسه ملی سرطان می گوید: شروع یک مطالعه بر قرص بتا کاروتن آغاز شده بود. به منظور این که آیا آنتی اکسیدان می تواند از سرطان ریه جلوگیری کند یا نه، اما در این راستا محققان به نتایج عجیب سرطان ریه و مرگ و میر در میان افراد سیگاری (مذکر) رسیدند. نتایج از این قرار بود؛ مردان سیگاریی که مکمل ویتامین ها را مصرف می کردند، بیشتر از افرادی که این مکمل ها را مصرف نمی کردند به سرطان مبتلا شدند.

6. باور درست: زنان باردار باید از مکمل های ویتامینی استفاده کنند: مادرانی که مقادیر کافی ویتامین بی را دریافت می کنند احتمال نقص نخاع در کودک خود را کاهش می دهند. از آنجا که نخاع خیلی زود به وجود می آید، خانم ها باید قبل از اقدام به بارداری از گروه های ویتامین بی استفاده کنند. این گروه ویتامین ها را می توانید از راه تغذیه از گیاهان نیز به دست آورید. گروه ویتامین های بی به جذب اسید فولیک (آهن) در بدن کمک بسیاری می کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چند باور رایج و غلط درباره ویتامین ها" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چند باور رایج و غلط درباره ویتامین ها"، کلیک کنید.