ویژه برنامه‌های ماه محرم در کاخ نیاوران اعلام شد – خبرگزاری مجله gcorg | اخبار ایران و جهان

ویژه برنامه‌های ماه محرم در کاخ نیاوران اعلام شد - خبرگزاری مجله gcorg | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مجله gcorg، بیش از ۱۰ عنوان برنامه مناسبتی در کاخ نیاوران همزمان با ایام محرم اجرا می‌شود که شامل نشست‌های تخصصی، برگزاری نمایشگاه‌های عکس، برپایی نمایشگاه‌های اشیای موزه‌ای و نقاشی قهوه خانه‌ای، اجرای تعزیه و آئین‌های محلی، پرده‌خوانی و نقالی با موضوع واقعه عاشورا و با محوریت آثار مرتبط در گنجینه موزه‌های مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران است.

ویژه برنامه‌های ایام محرم در این مجموعه شامل نمایشگاه «جنبش سقاخانه از دریچه موزه جهان نما»، نمایش گزیده آثار هنرمندان مکتب سقاخانه محفوظ در گنجینه موزه جهان نما و کاخ موزه صاحبقرانیه در موزه جهان نما، نمایشگاه «هفت گنج»، نمایش هفت اثر برگزیده از دعاهای ارزشمند خطی محفوظ در موزه کتابخانه اختصاصی نیاوران (دعای جوشن کبیر، دعای صباح، دعای نماز صبح، دعای توسل، کتاب دعا و سوره یاسین، مرقع دعا، کتاب دعا و سوره فاتحه) در موزه کتابخانه اختصاصی نیاوران، نمایش تک اثر پرده قهوه خانه‌ای با موضوع واقعه کربلا مربوط به اوایل دوره پهلوی محفوظ در گنجینه کاخ موزه اختصاصی نیاوران به همراه نشست پیرامون تحلیل نقاشی قهوه خانه‌ای است.

همچنین نمایشگاه و نشست با همکاری آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) برگزار می‌شود که شامل رونمایی از تابلوی نقاشی ناصرالدین شاه قاجار محفوظ در گنجینه کاخ موزه صاحبقرانیه به همراه نشست تخصصی پیرامون تشییع پیکر ناصرالدین شاه در حرم به عنوان نقطه اتصال مکان با اثر است.

از دیگر برنامه‌های ویژه ماه محرم می‌توان به نمایش مجموعه تصاویر و اسناد از تکایای تاریخی شمیران از آرشیو مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، نمایشگاه عکس با محوریت معرفی تکیه تاریخی نیاوران به عنوان نخستین تکیه مسقف شمیران (معماری و آداب عزاداری حسینی تکیه)، نمایشگاه آثار نقاشی قهوه‌خانه‌ای با مضمون عاشورا و پرده‌های درویشی از هنرمندان معاصر کشور به همراه اجرای زنده خلق اثر هنری و نشست تخصصی نمایشگاه «محرم در شمیران»، با نگاهی به مواریث عاشورایی ثبت ملی، معرفی تکایای تاریخی ثبت ملی و تکایای قاجاری شمیران همجوار با این مجموعه و آداب عزاداری هر یک همراه با معرفی تکیه دولت به عنوان بزرگ‌ترین نمایشخانه تمام دوران ایران و همچنین پرده‌خوانی و نقالی با موضوع واقعه عاشورا با محوریت آثار مرتبط محفوظ در گنجینه موزه‌های مجموعه و اجرای تعزیه‌خوانی یا برگزاری کنسرت عاشورایی اشاره کرد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ویژه برنامه‌های ماه محرم در کاخ نیاوران اعلام شد – خبرگزاری مجله gcorg | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ویژه برنامه‌های ماه محرم در کاخ نیاوران اعلام شد – خبرگزاری مجله gcorg | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.