آب آشامیدنی حاوی فلوراید برای جنین مادر خطرناک است – خبرگزاری مجله gcorg | اخبار ایران و جهان

آب آشامیدنی حاوی فلوراید برای جنین مادر خطرناک است - خبرگزاری مجله gcorg | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مجله gcorg به نقل از مدیسن نت، «اشلی مالین»، نویسنده ارشد این مطالعه و استادیار اپیدمیولوژی در دانشگاه فلوریدا، گفت: «یافته های ما قابل توجه است، با توجه به اینکه زنان در این مطالعه در معرض سطوح بسیار پایین فلوراید بودند.»

با این حال، هیچ کس نمی گوید که فلورایداسیون آب آشامیدنی باید متوقف شود.

مالین گفت: «افراد باردار احتمالاً باید آب تصفیه شده بنوشند.»

شهرداری های ایالات متحده در دهه 1940 شروع به افزودن فلوراید به منابع آب کردند، زیرا اثر ثابت شده آن در جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان است. در حال حاضر، حدود سه چهارم آمریکایی ها در آب لوله کشی خود فلوراید دارند.

مالین و همکارانش خاطرنشان کردند، با این حال، مطالعات اخیر نشان داده است که نوشیدن آب حاوی فلوراید در دوران بارداری ممکن است بر جنین تاثیر بگذارد.

پژوهش جدید شامل 229 جفت مادر و فرزند بود. ادرار هر مادر در طول سه ماهه سوم بارداری برای اندازه گیری سطح فلوراید نمونه برداری شد.

هنگامی که فرزندان این زنان به سن 3 سالگی رسیدند، هر کدام با استفاده از چک لیست رفتار کودک پیش دبستانی مورد ارزیابی قرار گرفتند. چک لیست بر اساس گزارش والدین از عملکرد اجتماعی و عاطفی کودک نوپا است.

گروه مالین دریافتند کودکانی که در معرض 0.68 میلی گرم در لیتر فلوراید در رحم قرار گرفته بودند، 1.83 برابر بیشتر احتمال دارد مشکلات رفتاری از خود نشان دهند.

به طور خاص، این مسایل شامل شکایات فیزیکی مانند سردرد و معده، یا مشکلاتی مانند واکنش پذیری عاطفی، اضطراب و علایمی است که ممکن است با اوتیسم مرتبط باشد.

تیم مالین افزود: «این مطالعه هیچ ارتباطی بین قرار گرفتن در معرض فلوراید جنین و سایر مسایل رفتاری مانند مشکلات توجه یا پرخاشگری پیدا نکرد.»

محققان خاطرنشان کردند که تاکنون هیچ دستورالعملی برای زنان وجود ندارد که آیا در دوران بارداری از مصرف فلوراید خودداری کنند یا خیر.

مالین در ادامه افزود: «هیچ فایده ای از خوردن فلوراید برای جنین وجود ندارد. با این حال، اکنون چندین مطالعه نشان می دهد ممکن است در آن زمان خطر بسیار قابل توجهی برای مغز در حال رشد وجود داشته باشد.»

تیم او تحقیقات آینده را در مورد اینکه چگونه قرار گرفتن در معرض فلوراید در دوران نوزادی ممکن است بر مغز در حال رشد تاثیر بگذارد، همراه با بررسی تغییرات منطقه ای در مواجهه با فلوراید و اثرات آن، برنامه ریزی می کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آب آشامیدنی حاوی فلوراید برای جنین مادر خطرناک است – خبرگزاری مجله gcorg | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی خانواده، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آب آشامیدنی حاوی فلوراید برای جنین مادر خطرناک است – خبرگزاری مجله gcorg | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.