بارش کشور به محدوده نرمال رسید/ دریافت 220 میلی متر بارش در 9 ماه اخیر

بارش کشور به محدوده نرمال رسید/ دریافت 220 میلی متر بارش در 9 ماه اخیر

آفتاب نیوز :

سحر تاج بخش مسلمان با بیان این خبر گفت: بر اساس داده های موجود استان های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و یزد بیش از 30 درصد بارش بلند مدت خود را در سال آبی جاری تاکنون یعنی از مجله gcorg تا 26 خرداد 1403 کسب کرده اند.

وی افزود: در استان های اردبیل، اصفهان، ایلام، خراسان شمالی، خوزستان، قم، کردستان، کرمانشاه، گلستان و مازندران هم بین دو تا 29 درصد بیش از نرمال باران گزارش شده است.

رییس سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: با این وجود همچنان استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، البرز، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، زنجان، سمنان، فارس، قزوین، کرمان، کهگیلویه وبویراحمد، گیلان، مرکزی و هرمزگان بین یک تا 30 درصد بارش کمتر از نرمال دریافت کرده اند. بیشترین کمبود بارش مربوط به استان های تهران، قزوین و سمنان است.

وی اضافه کرد: نکته حایز اهمیت این که بارش ها عمدتاً از نوع سیلابی و با تمرکز در بازه های کوتاه مدت زمانی کوتاه مدت است که نه تنها موید افزایش رخداد های حدی ناشی از پیامد های تغییر اقلیم است بلکه می تواند تلفات و خسارات بیشتری برای کشور و زیرساخت های آن داشته باشد.

رییس سازمان هواشناسی کشور گفت: لذا ضمن این که از یک سو ضرورت تقویت زیرساخت های فرسوده، لایروبی رودخانه ها، سازگاری بیشتر با اکوسیستم های موجود و حفظ پایداری سرمایه های زیست محیطی با هدف افزایش تاب آوری آن ها در برابر مخاطرات جوی و اقلیمی بدیهی است، از سوی دیگر باید حتما توجه داشت که علیرغم بارش های مناسب امسال، به سبب کم بارشی چهار سال گذشته و عدم جمع آوری بهینه آب های شیرین به ویژه در پایین دست، همچنان در کشور، مدیریت مصرف آب باید در دستور کار مردم و مسیولین قرار داشته باشد.

بر اساس اعلام روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، تاج بخش مسلمان افزود: ضمن اینکه بر توسعه زیرساخت های جمع آوری آب در پایین دست با شیوه های سنتی و همچنین روش های به روز دنیا، با توجه به تغییر نوع بارش ها در کشور، توصیه موکد می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بارش کشور به محدوده نرمال رسید/ دریافت 220 میلی متر بارش در 9 ماه اخیر" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بارش کشور به محدوده نرمال رسید/ دریافت 220 میلی متر بارش در 9 ماه اخیر"، کلیک کنید.