«زمین ما، آینده ما»؛ شعار روز جهانی محیط زیست

«زمین ما، آینده ما»؛ شعار روز جهانی محیط زیست

مجله gcorg/اصفهان امسال، روز جهانی محیط زیست 2024، با شعار «زمین ما، آینده ما» بر احیای زمین، توقف بیابان زایی و ایجاد مقاومت در برابر خشکسالی تاکید می کند.

به گزارش مجله gcorg و به نقل از سایت سازمان ملل متحد، هر ساله، از سال 1973 و در 5 ژوین، روز جهانی محیط زیست به رهبری برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP)، توسط میلیون ها نفر در سراسر جهان گرامی داشته می شود. امسال نیز روز جهانی محیط زیست به میزبانی عربستان سعودی برگزار شد.

بر اساس آمارها و گزارش های جدید، در سراسر جهان، اکوسیستم ها در معرض تهدید جدی هستند؛ از جنگل ها و زمین های خشک گرفته تا زمین های کشاورزی، دریاچه ها و طبیعتی که هستی بشر به آن وابسته است.

علاوه بر این، بر اساس کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با بیابان زایی، تاکنون 40 درصد از زمین های کره زمین تخریب شده است که این مسیله به طور مستقیم نیمی از جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین، تعداد دفعات و طول مدت خشکسالی ها از سال 2000 به میزان 29 درصد افزایش یافته است که در صورت انجام ندادن اقدامی فوری، خشکسالی ممکن است تا سال 2050 بر سه چهارم جمعیت جهان تاثیر بگذارد.

احیای زمین یکی از اهداف مهم سازمان ملل در مورد احیای اکوسیستم در سال های 2021  تا 2030 است. همچنین، احیای زمین نقش به سزایی در دستیابی به اهداف توسعه پایدار دارد.

«زمین ما، آینده ما»

به همین دلیل است که روز جهانی محیط زیست 2024  با شعار «زمین ما، آینده ما» بر احیای زمین، توقف بیابان زایی و ایجاد مقاومت در برابر خشکسالی تاکید می کند. ما انسان ها نمی توانیم زمان را به عقب برگردانیم، اما می توانیم جنگل ها را پرورش دهیم، منابع آب را احیا و خاک ها را بازگردانیم. ما نسلی هستیم که می توانیم با زمین صلح کنیم.

سال 2024، سی امین سالگرد کنوانسیون سازمان ملل برای مبارزه با بیابان زایی است و شانزدهمین نشست کنفرانس اعضای کنوانسیون  (COP 16) سازمان ملل متحد برای مبارزه با بیابان زایی (UNCCD) از 2 تا 13 دسامبر 2024 در ریاض، پایتخت عربستان سعودی برگزار می شود.

اما چه باید کرد؟

 زمان رو به اتمام است و طبیعت در معرض خطر جدی است. برای نگه داشتن گرمایش جهانی زیر 1.5 درجه سانتیگراد در این قرن، باید انتشار گازهای گلخانه ای سالانه را تا سال 2030 به نصف کاهش دهیم. بدون انجام اقدامی جدی، آلودگی هوا ممکن است تا 50 درصد افزایش پیدا کند و زباله های پلاستیکی وارد شده به اکوسیستم های آبی تقریباً سه برابر افزایش پیدا کنند. از این رو، تا سال 2040 ما ساکنان زمین برای نجات جان خود و زمین نیاز به اقدامی فوری برای رسیدگی به معضلات زیست محیطی داریم.

پایان خبر مجله gcorg

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«زمین ما، آینده ما»؛ شعار روز جهانی محیط زیست" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«زمین ما، آینده ما»؛ شعار روز جهانی محیط زیست"، کلیک کنید.