وزارت رفاه برنامه های امسال حمایت غذایی از اقشار کم درآمد را اعلام کند

وزارت رفاه برنامه های امسال حمایت غذایی از اقشار کم درآمد را اعلام کند

رییس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی با اشاره به وظایف دستگاه های مختلف در حوزه تامین امنیت غذایی با توجه به رهنمودهای رییس جمهور، در همین زمینه گفت: وزارت رفاه نیز برای بهبود دسترسی اقشار کم درآمد به سبد غذایی مطلوب باید برنامه های سال جاری خود را اعلام نماید.

به گزارش مجله gcorg، در پی ابلاغ رهنمودهای رییس جمهور در هجدهمین جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی که با ریاست رییس جمهور برگزار شد، دکتر محمد اسماعیل مطلق،رییس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، اقدامات و تکالیفی که توسط رییس جمهور برای امنیت غذایی مردم تعیین شد را تشریح کرد.

دکتر مطلق به جلسه هجدهم شورای عالی سلامت و امنیت غذایی اشاره کرد و گفت: به منظور همگرایی و هماهنگی بین دستگاه های اجرایی ذیربط برای تامین امنیت غذایی مردم این جلسه تشکیل شد و رییس جمهور به وظایفی که اعضای شورای عالی سلامت و امنیت غذایی ذیل سند ملی دانش بنیان امنیت غذا و تغذیه دارند، تاکید کرد.

وزارت رفاه برنامه های امسال حمایت غذایی از اقشار کم درآمد را اعلام کند

رییس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در ادامه با اشاره به دستور رییس جمهور، اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی در جهت تولید و تامین غذا و وزارت بهداشت در جهت کنترل و نظارت بر سلامت غذا از مزرعه تا سفره باید به وظایف خود عمل کنند و گزارش اقدامات خود را ظرف مدت 3 ماه به شورای عالی ارایه دهند. همچنین وزارت رفاه هم برای بهبود دسترسی اقشار کم درآمد به سبد غذایی مطلوب باید برنامه های سال جاری خود را اعلام نماید و دبیرخانه شورای عالی نیز موظف است گزارش پایش اقدامات در دستگاه های اجرایی عضو شورای عالی را به دفتر رییس جمهور گزارش دهد.

مطلق در ادامه افزود: با توجه به بیانات رییس جمهور، هیچ گونه کوتاهی  در حوزه غذا و دارو قابل چشم پوشی نیست و لازم است سوداگرانی که به خاطر سودجویی با جان مردم بازی می کنند، مطابق قانون پیگیری و مجازات شوند.

وظایف وزارت جهاد کشاورزی در تامین و مدیریت قیمت مواد غذایی

وی در ادامه با اشاره به صحبت های رییس جمهور در خصوص وظایف وزارت جهادکشاورزی، این وزارتخانه را مسیول تولید مواد غذایی دانسته و بر نقش وزارت جهادکشاورزی با همکاری سازمان حمایت از تولید کننده و مصرف کننده، در تنظیم تولید و تامین مواد غذایی، مدیریت قیمت و جلوگیری از هر گونه اجحاف در حق تولیدکننده و مصرف کننده تاکید کرد.

مطلق به اهمیت تهیه پیوست عدالت برای فرآیندهای تامین امنیت غذایی به عنوان یکی از مهمترین درخواست های رییس جمهور از دست اندرکاران نظام غذا اشاره کرد و تامین پروتیین و کالری مورد نیاز برای گروه های کم درآمد را از مهم ترین برنامه های اولویت دار برشمرد که باید دستگاه های مرتبط سریعا در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.

امنیت غذایی؛ مهم ترین اولویت شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در 1403

رییس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در ادامه همچنین با اشاره به توضیحات رییس جمهور در این جلسه، در خصوص نقش و وظایف دستگاه های مختلف برای اجرای سند دانش بنیان امنیت غذایی، اظهار داشت: با توجه به رهنمودهای رییس جمهور، امنیت غذایی مهمترین اولویت دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در سال 1403 بوده و لازم است هر یک از دستگاه ها بر اساس رهنمودهای ابلاغی جلسه هجدهم و در راستای اجرای سند، برنامه عملیاتی خود در سال جاری و شاخص های عملکردی متناسب با برنامه را به دبیرخانه اعلام نمایند.

 مطلق بیان داشت: با توجه به تاکید رییس جمهور در زمینه رعایت شاخص های امنیت غذایی و ارتقای کیفیت محصولات غذایی تولید شده در کشور به عنوان یکی از مولفه های مهم اقتدار منطقه ای و جهانی، لازم است برنامه های جهادکشاورزی در زمینه خودکفایی محصولات اساسی با در نظر گرفتن حفظ منابع طبیعی و ثبات و پایداری نظام غذا در سال جاری با قوت هر چه بیشتر دنبال شود.
 

درخواست از بانک مرکزی و وزارت اقتصاد برای تامین ارز

بنابر اعلام وزارت بهداشت، وی به نقش دستگاه های پشتیبان مانند بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت امورخارجه در زمینه سیاست های ارزی و تامین ارز لازم برای اجرای برنامه های مرتبط با امنیت غذایی در تمامی بخش ها اشاره کرده و درخواست کرد طبق رهنمودهای رییس جمهور اقدامات لازم در این خصوص پیگیری شود.

رییس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی ضمن اعلام آمادگی دبیرخانه شورا برای برگزاری مستمر جلسات، از کلیه دستگاه های ذی نقش به ویژه اعضای شورای عالی سلامت و امنیت غذایی درخواست کرد که موضوعات مهم مرتبط با سلامت عموم جامعه و امنیت غذایی را که بین دستگاهی بوده و قابلیت طرح در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی را دارد، بویژه موضوعات مرتبط با اجرای سند دانش بنیان امنیت غذایی را در هماهنگی با گروه های مرتبط در دبیرخانه برای طرح در شورا آماده کنند.

پایان خبر مجله gcorg

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "وزارت رفاه برنامه های امسال حمایت غذایی از اقشار کم درآمد را اعلام کند" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "وزارت رفاه برنامه های امسال حمایت غذایی از اقشار کم درآمد را اعلام کند"، کلیک کنید.