تاکید هاشمی بر توسعه کوراش در ایران در دیدار با رییس فدراسیون جهانی

تاکید هاشمی بر توسعه کوراش در ایران در دیدار با رییس فدراسیون جهانی

کیومرث هاشمی در دیدار با رییس فدراسیون بین المللی کوراش گفت: رشته ورزشی کوراش رشته ای است که ریشه فرهنگی در آسیای میانه و ایران دارد و ما باید از این ظرفیت فرهنگی برای توسعه این رشته در ایران استفاده کنیم. وجود رشته کشتی با چوخه که شباهت زیادی با رشته کوراش دارد می تواند زمینه ساز توسعه این رشته در ایران شود.

به گزارش مجله gcorg و به نقل از وزارت ورزش و جوانان، حیدر فرمان رییس فدراسیون بین المللی کوراش امروز همراه هیات همراه از فدراسیون جهانی و کنفدراسیون آسیا با حضور در وزارت ورزش و جوانان با کیومرث هاشمی دیدار و گفت وگو کرد.

کیومرث هاشمی در این دیدار اظهار کرد: خوشحالیم که بار دیگر آقای حیدر فرمان را در ایران می بینیم. آقای حیدر فرمان همیشه به ورزش ایران کمک کرده است و الان مسیولیت رشته ای را برعهده گرفته که ریشه تاریخی در آسیایی میانه دارد. ازبکستان خاستگاه این رشته است و ما نیز ارتباط خوبی با این کشور داریم. تشکر می کنم از آقای حیدر فرمان به جهت انتخاب آقای نصیرنژاد که یک ظرفیت خوب را برای ورزش ایران ایجاد می کند.

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به پیام تسلیت آقای حیدر فرمان در خصوص شهادت آیت الله رییسی و همراهان ایشان گفت: ایران رییس جمهوری را از دست داد که پشتوانه واقعی ورزش کشور بود ولی جمهوری اسلامی همیشه نشان داده که از گذرگاه های سخت عبور می کند و بهترین اتفاقات برای کشور رقم خواهد خورد.

وی افزود: رشته ورزشی کوراش رشته ای است که ریشه فرهنگی در آسیای میانه و ایران دارد و ما باید از این ظرفیت فرهنگی برای توسعه این رشته در ایران استفاده کنیم. وجود رشته کشتی با چوخه که شباهت زیادی با رشته کوراش دارد می تواند زمینه ساز توسعه این رشته در ایران شود.

کیومرث هاشمی خاطرنشان کرد: مهمترین ویژگی رشته کوراش احترام به حریف است که خیلی نمود دارد و آنهم مربوط به ریشه فرهنگی آن است. ما از این ویژگی باید برای توسعه کوراش در دنیا استفاده کنیم. نقاط ضعفی نیز وجود دارد که باید برطرف شود. آگاهی کم مردم دنیا نسبت به این رشته یکی از ضعف های این رشته است و باید از همه ظرفیت ها استفاده شود که کوراش توسعه پیدا کند. ما زمانی می توانیم به توسعه برسیم که این رشته نیز مانند تکواندو توسعه جهانی داشته باشد. کمبود زیرساخت های ورزشی نیز یکی دیگر از مشکلات این رشته است و جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای ایجاد زیرساخت های ورزشی در این رشته اعلام کرده است.

وی گفت: محدودیت های فرهنگی نیز در برخی کشورها وجود دارد که باعث شده در بخش بانوان آنطور که باید رشته کوراش رشد پیدا نکند. فدراسیون جهانی و آسیایی باید در راستای توسعه این رشته قدم های بهتری بردارند. منابع مالی محدود یکی دیگر از نقاط ضعفی است که باید برطرف شود. هرچه کلاس های مربیگری برای این رشته برگزار شود می توان به توسعه کوراش کمک کرد.

وزیر ورزش و جوانان اظهار داشت: بحث کمبود توجه رسانه ای نیز باید برطرف شود و اقداماتی انجام داد که از طریق شبکه های اجتماعی در بین نسل جوان که به دنبال ورزش های نوظهور هستند از این رشته سنتی نیز بهره مند شوند.

هاشمی بیان کرد: برگزاری دوره های آموزشی و اردوهای تمرینی یکی دیگر از درخواست های ما از حیدر فرمان است. باید حمایت شود که اردوهای مشترک بین کشورهای آسیای میانه و همچنین دوره های آموزشی در کمپ اردویی کشورمان برگزار شود.

وزیر ورزش با اشاره به حضورش در اجلاس کشورهای عضو شانگهای گفت: با توجه به پیشنهاد برای فعال شدن انجمن ورزش این پیمان، ایران پیشنهاد داد که مسابقات فوتسال بین کشورهای عضو شانگهای برگزار شود. پیشنهاد می کنیم که کشور ازبکستان نیز از آنجا که عضو این اجلاس است پیشنهاد برگزاری مسابقات کوراش را بدهد و ما نیز حمایت خواهیم کرد.

هاشمی خاطرنشان کرد: درست است که ماهیت رشته کوراش در آسیایی میانه و ازبکستان است ولی بین المللی شدن آن مدیون حیدر فرمان است . همین که این رشته در بازی های آسیایی حضور پیدا می کند نشان دهنده آغاز توسعه این رشته است. کشورهای حوزه نیز شاهد تلاش های آقای حیدر فرمان هستند و امیدواریم با تلاش های همه کشورهای منطقه شاهد رشد و توسعه این رشته باشیم .

حیدر فرمان رییس فدراسیون جهانی کوراش نیز در این دیدار اظهار داشت: خوشحالم که بار دیگر به ایران می آیم. بار دیگر شهادت رییس جمهور ایران و همراهان ایشان را تسلیت می گویم. آرزو می کنم روح این عزیزان شاد باشد و امیدوارم که کشور ایران هرچه زودتر این ایام غم بار را سپری کند.

وی ادامه داد: روابط ما با آقای هاشمی به زمانی برمی گردد که ایشان رییس کمیته ملی المپیک بودند و از همان زمان ارتباطات خوبی بین ما بود. آقای هاشمی عضو شورای المپیک آسیا بودند و از تجربیات ایشان در راستای توسعه ورزش آسیا استفاده می کردیم.

وی خاطرنشان کرد: به خاطر میزبانی مسابقات کوراش در تهران از مسیولان ورزش ایران و فدراسیون ووشو تشکر می کنم. ما نسبت به گذشته فعالیت بیشتری در فدراسیون جهانی داریم و به دنبال تعامل بیشتر با کشور ایران هستیم.

وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران درحال حاضر وضعیت بسیار خوبی در رشته های قهرمانی دارد. ورزشکاران ایران در رشته های مختلف موفق به کسب مدال می شوند و در میادین مختلف افتخارآفرینی می کنند. تشکر می کنم از مسیولان فدراسیون ووشو که رشته کوراش زیرمجموعه این فدراسیون فعالیت می کند و امیدوارم در ادامه راه نیز کوراش به موفقیت های دوچندان در ایران دست پیدا کند.

وی افزود: سعی و تلاش همیشگی ما در راستای توسعه رشته کوراش در آسیا و دیگر کشورهای دنیاست. اعتقاد داریم که هنوز به نتیجه دلخواه نرسیده ایم ولی برای توسعه این رشته تلاش می کنیم.

در این دیدار اسبقیان معاون توسعه ورزش قهرمانی، صدیقی رییس فدراسیون ووشو، ضیاءالدین خوجینیازوف نایب رییس فدراسیون جهانی کوراش و نفراتی از کنفدراسیون جهانی و آسیایی کوراش حضور داشتند.

پایان خبر مجله gcorg

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تاکید هاشمی بر توسعه کوراش در ایران در دیدار با رییس فدراسیون جهانی" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تاکید هاشمی بر توسعه کوراش در ایران در دیدار با رییس فدراسیون جهانی"، کلیک کنید.