الگوهای تربیتی خانواده باید در موقعیت تهدید به روز شود – خبرگزاری مجله gcorg | اخبار ایران و جهان

الگوهای تربیتی خانواده باید در موقعیت تهدید به روز شود - خبرگزاری مجله gcorg | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مجله gcorg، همایش بین المللی خانواده مقاوم؛ چالش های اخلاقی در جهان متحول صبح یکسنبه در مرکز همایش های آغاز شد.

حجت الاسلام محمدرضا زیبایی نژاد مدیر پژوهشکده زن و خانواده، در مورد شکل گیری ایده همایش اظهار داشت: معادله راهبری در موقعیت تهدید با معادله راهبری در موقعیت قدرت متفاوت است. گاهی ما از الگوهای راهبری قدرت در موقعیت تهدید بهره می بریم. در گذشته پدران به فرزندان نصیحت می کردند و یک آموزه اخلاقی مانند قناعت را توصیه می کردند، همه پدران در این امر یکسان بودند. بازار مبتنی بر قناعت بود و مردم هم بر قناعت کردن فخر می فروختند.

وی افزود: امروزه اما پیام مصرف در بازار، رسانه ها و مردم مطرح است و خانواده در موقعیت متعارضی گرفتار است که در برابر یک پیام اخلاقی که به فرزندش می دهد، فرزند تعداد زیادی پیام غیراخلاقی دریافت می کند. در چنین شرایطی آیا خانواده می تواند با همان شیوه قبلی راهبری کند؟

زیبایی نژاد در ادامه گفت: خانواده از اطراف در موقعیت تهدید قرار گرفته و فقط فضای مجازی نیست. علم در پارادایم پست مدرن هم بخشی از این تهدید است.

وی افزود: نظام تربیت رسمی ما با فهم موقعیت تهدید باید الگوهای تربیتی خانواده، الگوهای مدیریت شهری را به روز رسانی کند. سیاست گذاران ما باید با فهم اینکه ما با یک اَبرچالش جدید مواجهیم که نیولیبرالیسم و سرمایه داری جدید فردگرایی و انسان گرایی را اشاعه می دهد، جامعه را از پیچ و خم ها عبور دهند. هرگونه توهم قدرت در مقام سیاست گذاری و برنامه ریزی باعث می شود ما از ظرفیت ها خوب استفاده نکنیم.

مدیر پژوهشکده زن و خانواده اظهار داشت: پرسش اساسی این است که در موقعیت تهدید چه باید کرد که خانواده توانمند شود و افکار و ارزش ها در نسل آینده نهادینه شود و فرزندان شناگر این آب های خروشان شوند. این هدف و ایده اصلی همایش است.

وی در ادامه مسیرهایی که برای پیگیری این هدف پیموده شده است را بر شمرد و بیان کرد: غیر از مقاله های دانشوران و کتاب ها و ویژه نامه ها، مسیر دوم ما مصاحبه علمی با اندیشمندان و کارشناسان بوده است که آثار آن دو جلد 600 صفحه ای است. در این مسیر با چهره های گمنام مواجه شدیم که از برکات نسل پس از انقلاب و دهه شصتی هستند.

وی اضافه کرد: مسیر سوم نشست های علمی بود. بیش از سی نشست علمی در حوزه های تعلم و تربیت 10 نشست، نشست هایی در حوزه اخلاق و فلسفه اخلاق، 3 نشست در حوزه سینما، نشست هایی با جامعه شناسان، سیاست گذاران، معماران شهری برگزار شده و گزارش علمی اینها تدوین شده که سه اثر رونمایی خواهد شد.

زیبایی نژاد همچنین گفت: مسیر دیگر ترجمه آثار بود. فرض ما این بود که پیش از ما عده ای با این فضای فردگرایانه مواجه بوده اند. از این رو برای اینکه بدانیم خانواده گرایان و اخلاق گرایان چه مواجه ای با این مساله داشته اند و بتوانیم ادبیات موجود را به جامعه علمی گزارش کنیم به سراغ ترجمه رفتیم. یکی از جامعه شناسان جست وجو کرد و کتاب های مربوطه را به ما معرفی کرد که از انگلیسی ترجمه شد و کتاب آن امروز رونمایی می شود.

وی افزود: مسیر دیگر ما تجربه نگاری بود. با کارشناسان پژوهشکده باقرالعلوم سازمان تبلیغات به عنوان مشاور همراه شدیم. ادبیات تولیدی در کشور ما در این موضوع نزدیک به صفر است. اما تجربه های خوبی در این زمینه داریم که اگر خاص بودگی های فردی و نهادی این تجربیات را از آن بگیریم می توانیم قواعدی را کشف کنیم تا ادبیات موضوع را برای ما شکل دهد.

وی همچنین گفت: نسل جدید پس از انقلاب تجربه های جدیدی رو در حوزه مدرسه سازی و همچنین روان شناسان ما تجربه های جدیدی با این نسل متحول دارند که موجب می شود بفهمیم از چه مسیرهایی به نتیجه رسیده اند.

زیبایی نژاد مسیر دیگر را استفاده از ظرفیت کارشناسان خارجی عنوان کرد و گفت: جمعی از این افراد حضور دارند و از دیگران به دلیل محدودیت هایی که کشورهای لیبرال ایجاد کردند نتوانستیم از آن ها استفاده کنیم.

وی در این رابطه اظهار داشت: در سالیان اخیر آمریکا، کانادا و دیگر کشورها محدودیت های شدیدی در همکاری نیروهای علمی و دانشگاهی با ایران اعمال می کنند. حتی در ارتباط ویدیویی کشورهایی که خود را مهد آزادی می دانند در مورد موضوعات علمی تساهل و مدارا ندارند.

وی خاطرنشان کرد: با این وجود با توجه به سمینارها در دو سه سال گذشته نشان داده اند که مدرنیته متعفن در قالب ال جی بی تی ها و هم جنسگرایان و دیگر مسایل به قدری وجوه خود را توسعه داده که شاخک های کارشناسان را حساس کرده است. این فرصتی است که بتوانیم یک جریان خانواده گرا و اخلاق گرا را شکل دهیم. خانواده طبیعی طرفداران زیادی دارد و خانواده گرایی در مقیاس جهانی صدای بلندی دارد.

زیبایی نژاد در پایان اظهار داشت: سهم بانوان در این همایش در طراحی، برنامه ریزی و اجرای همایش بسیار پررنگ است. این همایش حاصل حمایت و همکاری کتابخانه ملی، معاونت بین الملل دفتر مقام معظم رهبری، وزارت ارشاد، مجموعه شهرداری و دیگر نهادها است.

در ادامه نشست های تخصصی با موضوع ابعاد تربیتی خانواده مقاوم، آسیب ها، چالش ها و ظرفیت های مقاومتی خانواده، خانواده مقاوم در حکمرانی و سیاست گذاری، زیست جنسی خانواده، تحولات خانواده در دوران معاصر برگزار می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "الگوهای تربیتی خانواده باید در موقعیت تهدید به روز شود – خبرگزاری مجله gcorg | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی خانواده، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "الگوهای تربیتی خانواده باید در موقعیت تهدید به روز شود – خبرگزاری مجله gcorg | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.