صادقی مقدم: فرآیندهای انتخابات به خوبی در حال انجام است

صادقی مقدم: فرآیندهای انتخابات به خوبی در حال انجام است

معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان گفت: فرآیندهای انتخابات به خوبی در حال انجام است.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری مجله gcorg به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، محمدحسن صادقی مقدم عضو حقوقدان و معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان در اولین جلسه ارتباط تصویری سراسری و مشترک سال جاری با روسای دفاتر استانی و شهرستانی و تمامی کارکنان دفاتر استانی شورای نگهبان ابتدا به مناسبت شهادت آیت الله رییسی و همراهانش که توسط رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی (دام ظله العالی) «شهدای پرواز اردیبهشت» نام گرفتند، تسلیت عرض کرد.

وی بیان کرد: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی شاهد حوادث مهمی در کشور بوده ایم. در سال های نخست انقلاب دشمنان تمام تلاش خود را انجام دادند تا به نظام، کشور و مردم آسیب برسانند و از هیچ توطیه و فتنه ای نیز دریغ نکردند؛ از ترور و کودتا گرفته تا آغاز یک جنگ سراسری و حمایت تمام عیار علیه نظام جمهوری اسلامی ایران.

صادقی مقدم در خصوص شخصیت هایی که توسط دشمن به شهادت رسیدند، گفت: در دهه نخست پیروزی انقلاب اسلامی بسیاری از شخصیت های مهم و برجسته ترور شدند و به شهادت رسیدند. آیت الله مطهری عضو مهم شورای انقلاب اسلامی، محمدعلی رجایی رییس جمهور وقت، حجت الاسلام باهنر نخست وزیر وقت، آیت الله بهشتی رییس دیوان عالی کشور، شهید مفتح، شهید قدوسی، شهید لاجوردی و شهدای محراب از جمله این شخصیت ها بودند.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان خاطرنشان کرد: دشمنان تصور می کردند که با ترور این شخصیت های برجسته می توانند مسیر انقلاب را منحرف و در نهایت نظام جمهوری اسلامی را ساقط کنند. اما همگان دیدیم که با نفس الهی امام خمینی (ره) و حضور مردم در صحنه، انقلاب اسلامی ادامه پیدا کرد و زنده بودن شعار های انقلاب اسلامی را در تشییع پیکر شهید آیت الله رییسی و همراهانش مشاهده کردیم.

وی که سابقه فعالیت در دستگاه قضا داشته و از همراهان شهید آیت الله بهشتی بوده است، گفت: من از سال 59 با شاگردی آیت الله بهشتی، ارتباطم با مجموعه قضایی کشور آغاز شد. ایشان که به معمار قانون اساسی مشهور شد، شخصیتی بی بدیل بود. شهید رییسی نیز راه ایشان را ادامه دادند و شاگرد مکتب ایشان بودند.

معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان شهادت آیت الله رییسی و همراهانش را ثُلمه بزرگ برای مدیریت کشور دانست.

استاد دانشگاه تهران در خصوص شهید امیرعبداللهیان نیز گفت: ایشان همکار دانشگاهی بنده بود. دکتر امیرعبداللهیان از سعه صدر خوبی برخوردار و مردمی، جهادی و تلاشگر بود. از سایر شهدای عزیز این حادثه نیز خاطرات شیرینی به یاد دارم. از جمله شهید آیت الله آل هاشم که احترام ویژه ای برای پدرش قایل بود.

انتخابات مجلس به خوبی و با انضباط برگزار شد

معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان در بخش دوم صحبت هایش به موضوع انتخابات گذشته یعنی انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و انتخاباتی که قرار است در روز های آینده برگزار شود یعنی انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری، اشاره کرد.

وی گفت: انتخابات مجلس شورای اسلامی به خوبی و با انضباط در سراسر کشور برگزار شد. برگ زرین دیگری بر صفحه انتخابات های کشورمان افزوده شد. از زحمات و تلاش های عوامل نظارتی و همچنین اجرایی قدردانی می کنم. از همکاری سایر نهاد ها نیز سپاسگزارم.

صادقی مقدم بیان کرد: در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری از همان روزی که خبر شهادت آیت الله رییسی اعلام شد، جلسات مربوط به برگزاری این انتخابات برپا شد تا طبق اصل 131 قانون اساسی انتخابات ظرف 50 روز پس از شهادت رییس جمهور برگزار شود.

وی اظهار کرد: تاکنون اقدامات لازم برای برگزاری انتخابات به خوبی انجام شده است. فرآیند ها در حال طی شدن است و از روز پنج شنبه 10 خرداد فرآیند ثبت نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در وزارت کشور آغاز خواهد شد. برنامه ریزی ها برای انجام سایر مراحل نیز انجام شده یا در حال انجام است.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان تاکید کرد که شورای نگهبان در این دوره از انتخابات نیز مصوبه ای را که در راستای اجرایی شدن اصل 115 قانون اساسی و سیاست های کلی انتخابات ابلاغی مقام معظم رهبری به تصویب شورای نگهبان رسیده است، اجرایی خواهد کرد. در این مصوبه شرایط لازم برای تشخیص رجل مذهبی و سیاسی و مدیر و مدبر بودن نامزد های ریاست جمهوری بیان شده است.

وی خاطرنشان کرد: شورای نگهبان بر اساس قانون به بررسی صلاحیت ها می پردازد. فرآیند بررسی صلاحیت ها نیز پس از پایان ثبت نام آغاز خواهد شد که مهلت شورا در این باره، دو بازه زمانی 5 روزه است که امیدواریم بتوانیم در کمتر از 10 روز اعلام نظر نهایی را داشته باشیم تا کاندیدا ها فرصت بیشتری برای تبلیغات داشته باشند.

معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان در پایان ناظران انتخابات را «مدافعان حریم مردم سالاری دینی» دانست و تاکید کرد: آرای مردم امانت است و باید تلاش کرد همچون همیشه با احساس مسیولیت و رعایت اصل بی طرفی از آرای مردم به عنوان امانت الهی به طور کامل صیانت و پاسداری شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "صادقی مقدم: فرآیندهای انتخابات به خوبی در حال انجام است" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "صادقی مقدم: فرآیندهای انتخابات به خوبی در حال انجام است"، کلیک کنید.