سبک زندگی سالم تا چه میزان بر افزایش طول عمر موثر است؟

سبک زندگی سالم تا چه میزان بر افزایش طول عمر موثر است؟

متخصصان دریافته اند نقش و تاثیر سبک زندگی سالم از ژن هایی که سبب می شوند برخی افراد عمر کوتاه تری داشته باشند، بیشتر است و کمک می کند عمرشان پنج سال طولانی تر شود.

به گزارش مجله gcorg، مختصصان برای اولین بار در مطالعه بررسی کردند به رغم تاثیر شگرف ژنتیک، عوامل دیگری چون ورزش، برنامه غذایی سالم، خواب کافی و مصرف نکردن دخانیات چگونه می تواند احتمال بقا را افزایش دهد.

در این مطالعه 353 هزار و 742 نفر از بیوبانک (Biobank ـ بانک زیستی) انگلیس بررسی شدند و داده ها نشان داد کسانی که از لحاظ ژنتیکی احتمال دارد عمر کوتاه تری داشته باشند در مقایسه با کسانی که خطر ژنتیکی  کمتری دارند، فارغ از سبک زندگی شان، 21 درصد بیشتر در معرض خطر مرگ زودهنگام قرار دارند.

در این بین، احتمال مرگ زودهنگام افراد دارای سبک زندگی ناسالم، فارغ از احتمال خطر ژنتیکی شان، 78 درصد بیشتر است.

یافته های این پژوهش همچنین نشان داد دارا بودن سبک زندگی ناسالم همراه با ژن های طول عمر کوتاه تر خطر مرگ زودهنگام را در مقایسه با کسانی که از لحاظ ژنی خوش شانس تر بوده اند و سبک زندگی سالمی دارند، بیش از دو برابر افزایش می دهد.

با وجود این، متخصصان دریافتند به نظر می رسد افراد تا حدی روی طول عمرشان کنترل دارند.

یافته های آنها نشان داد که سبک زندگی مطلوب ممکن است خطر ژنتیکی طول عمر کوتاه تر یا مرگ ناهنگام را حدود 62 درصد تعدیل کند.

آنها گفتند: شرکت کنندگان دارای خطر ژنتیکی بالا با سبک زندگی مطلوب می توانند طول عمرشان را در سن 40 سالگی حدود 5.22 سال افزایش دهند.

بر اساس یافته ها، ترکیب سبک زندگی مطلوب برای عمر طولانی تر عبارت است از «هرگز سیگار نکشیدن، فعالیت جسمی منظم، مدت خواب کافی و برنامه غذایی سالم.»

به گزارش ایندیپندنت، این پژوهش که در نشریه پزشکی انگلیسی طب مبتنی بر شواهد (BMJ Evidence Based Medicine) منتشر شده است، داده های افراد را به مدت 13 سال دنبال کرده بود و در این مدت 24 هزار و 239 مرگ رخ داد.

افراد از لحاظ تاثیر ژنتیک بر طول عمر به سه گروه طولانی (20.1 درصد)، متوسط (60.1 درصد) و کوتاه (19.8 درصد) و سه گروه امتیاز سبک زندگی مطلوب (23.1 درصد)، متوسط (55.6 درصد) و نامطلوب (21.3 درصد) تقسیم شدند.

متخصصان با استفاده از امتیاز خطر چندژنی، متغیرهای ژنتیکی متعدد را بررسی کردند تا زمینه ژنتیکی کلی فرد برای عمر طولانی تر یا کوتاه تر را مشخص کنند.

سایر امتیازها بر مبنای بررسی مصرف دخانیات، نوشیدن الکل، ورزش، شرایط جسمی، برنامه غذایی سالم و خواب بود.

متخصصان این تحقیق متشکل از کارکنان دانشکده پزشکی دانشگاه ژجیانگ چین و دانشگاه ادینبرو بودند.

آنها گفتند: این پژوهش نقش محوری سبک زندگی سالم در کم کردن تاثیر عوامل ژنتیکی بر کاهش طول عمر را روشن می کند.

سیاست های سلامت عمومی برای بهبود سبک زندگی سالم مکملی موثر در کنار مراقبت های بهداشتی مرسوم است و از تاثیر عوامل ژنتیک بر طول عمر انسان می کاهد.

پایان خبر مجله gcorg

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سبک زندگی سالم تا چه میزان بر افزایش طول عمر موثر است؟" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سبک زندگی سالم تا چه میزان بر افزایش طول عمر موثر است؟"، کلیک کنید.