فرهنگ اشتباه دورریز غذا در ایرانیان

فرهنگ اشتباه دورریز غذا در ایرانیان

بررسی ها نشان می دهد حجم مواد غذایی هدر رفته در ایران به اندازه ای است که با آن می توان غذای 15 میلیون نفر را در سال تامین کرد.

به گزارش مجله gcorg، الف نوشت:فارغ از اینکه دورریز غذای ما ایرانیان بیشتر از ناحیه برخورداران است تا طبقات متوسط و پایین یا اعداد مقایسه شده تا چه اندازه دقیق است اصل موضوعی که نوشته زیر به آن اشاره می کند متاسفانه واقعیت دارد و شایسته تامل و توجه است.

 دورریز غذا یکی از نقطه های دل آزار در فرهنگ غذایی ایران است. بررسی ها نشان می دهد حجم مواد غذایی هدر رفته در ایران به اندازه ای است که با آن می توان غذای 15 میلیون نفر را در سال تامین کرد. هر روز به ازای هر نفر، 134 کیلوکالری غذا در ایران هدر می رود. ضایعات سالانه مواد غذایی در ایران معادل 35 میلیون تن با ارزش تقریبی 15 میلیارد دلار است. درحالی که در اتحادیه اروپا با 27 کشور عضو، تنها 9 میلیون تن موادغذایی درسال راهی زباله ها می شود.

از 100 میلیون تن محصول کشاورزی تولیدی در کشور 35 میلیون تن در سال هدر می رود. در این زمینه می توان به 30 درصد ضایعات در نان، 25 تا 30 و حتی 50 درصد ضایعات در میوه ها و سبزیجات، 10 درصد ضایعات در برنج، 25 درصد ضایعات در خرما و… اشاره کرد.

باوجود قیمت بالا، دورریز برنج  10 درصد از دورریز مواد غذایی سفره های ایرانی را به خود اختصاص داده است؛ دورریزی که به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی سالانه به یک میلیون تن می رسد که دقیقا به اندازه میزان برنج وارداتی است. برای تولید هر کیلوگرم برنج، حداقل 2500 لیتر آب مصرف، و حدود یک کیلوگرم گاز گلخانه ای تولید می شود . بنابراین، هر کیلوگرم برنج دور ریخته شده، معادل اتلاف منابع آبی و افزایش آلودگی هوا است. ضایعات غذا در اتحادیه اروپا 9 میلیون تن است و در ایران 35 میلیون تن!

اگر در کشور روزی یکدانه برنج دور بریزیم در مجموع روزانه 87 میلیون دانه برنج دور می ریزیم که غذای 23 هزار نفر است و اگر یک قاشق دور بریزیم غذای 500 هزار نفر است. حالا قیاس کنید هر خانواده در روز چه مقدار برنج هدر می دهد و این دورریز روزانه در سال چقدر می شود و معادل غذای چند نفر است.

اگه زیاد به یه موضوع فکر می کنی، نمی تونی تمرکز داشته باشی، کم خوابی داری و کل روزت با اضطراب شب میشه، بهتره که زودتر این نشونه های افسردگی رو اول بپذیری و بعد برطرفشون کنی. تو این مسیر یه روانشناس خوب خیلی می تونه کمکت کنه. روی دکمه ی زیر کلیک کن و به بهترین روانشاس های ایران وصل شو!

پایان خبر مجله gcorg

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فرهنگ اشتباه دورریز غذا در ایرانیان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فرهنگ اشتباه دورریز غذا در ایرانیان"، کلیک کنید.