در چه سنی می توان یک فرد را «پیر» دانست؟

در چه سنی می توان یک فرد را «پیر» دانست؟

آفتاب نیوز :

تیمی از دانشمندان آلمان، ایالات متحده آمریکا و لوکزامبورگ داده های بیش از 14 هزار نفر را که در یک تحقیق طولانی مدت شرکت کرده بودند، مورد بررسی قرار دادند.

شرکت کنندگان در این تحقیق بین سال های 1911 تا 1974 میلادی به دنیا آمده و متعلق به نسل های مختلف بودند. این افراد که بین 40 تا 100 سال داشتند، به 8 پرسش طی یک دوره زمانی 25 ساله پاسخ می دادند.

یکی از سوالات اصلی این بود که «در چه سنی کسی را پیر توصیف می کنید؟»

متولدین سال 1911 میلادی در پاسخ به این سوال گفتند که پیری به طور متوسط در سن 71 سالگی شروع می شود؛ و هنگامی که همین پرسش از متولدین سال 1956 میلادی پرسیده شد که اکنون به سن 65 سالگی رسیده بودند، آن ها آستانه پیری را سه سال دیرتر دانستند و 74 سالگی اعلام کردند.

مارکوس وتشتاین، عضو این تیم تحقیق در گزارشی می نویسد: «امید به زندگی افزایش یافته است و برخی از جنبه های سلامت نیز در طول زمان بهبود یافته است؛ به طوری که افراد در سنین خاصی که در گذشته پیر محسوب می شدند، اکنون دیگر مسن تلقی نمی شوند.»

همین روند در سطح فردی نیز مشاهده شد. بگونه ای که هر شرکت کننده پس از چهار یا پنج سال مسن تر شدن، تخمینش را برای شروع سالمندی یک سال افزایش می داد. زنان نیز آستانه پیری را بطور متوسط حدود دو سال دیرتر از مردان درنظر می گرفتند.

فاکتور های دیگری نیز وجود داشتند که بر تخمین فردی افراد تاثیر می گذاشتند؛ مثلا افرادی که مشکل سلامتی داشتند، تنهاتر بودند یا «احساس می کردند» مسن تر هستند، عموماً معتقد بودند مرحله کهولت زودتر شروع می شود.

البته این مطالعه دارای محدودیت هایی نیز بود؛ از جمله اینکه شرکت کنندگان همگی از یک کشور یعنی آلمان بودند. همچنین این احتمال وجود دارد که در فرهنگ های غیر اروپایی، «پیری» به گونه ای متفاوت دیده و توصیف شود.

در عصر حاضر، انسان ها طولانی تر از همیشه زندگی می کنند و با ادامه بهبود کیفیت زندگی و سلامت، احتمالا رسیدن به یکصدمین سالگرد زندگی بسیار رایج تر خواهد شد؛ به طوری که مردم شروع به طرح این سوال می کنند که آیا برای زندگی انسان محدودیتی وجود دارد یا خیر.

نتیجه این مطالعه در مجله Psychology and Aging منتشر شده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "در چه سنی می توان یک فرد را «پیر» دانست؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "در چه سنی می توان یک فرد را «پیر» دانست؟"، کلیک کنید.