حراج شمش چه تاثیری بر قیمت طلا گذاشته است؟

حراج شمش چه تاثیری بر قیمت طلا گذاشته است؟

به گزارش مجله gcorg،حراج سکه و حراج شمش طلا به عنوان راهکاری برای کنترل قیمت طلا توسط سیاستگذاران پولی کشور برگزیده شده است. در این حراج ها قیمت طلا حدودا 5درصد پایین تر از قیمت طلا در بازار آزاد است. این موضوع به خودی خود می تواند حاشیه سودی را به عنوان رانت در اختیار خریداران قرار دهد. بررسی ها نشان می دهد در حراج سکه به طور میانگین در قیمت ربع سکه نیز در حراج های برگزارشده توسط مرکز مبادله، 8درصد تفاوت قیمت مابین بازار آزاد و حراج وجود دارد.

دنیای اقتصاد نوشت: این فاصله قیمتی با توجه به اینکه فاصله زمانی بین سفارش تا زمان تحویل دست کم 10روز است، معمولا افزایش نیز می یابد و حاشیه سود حقیقی برای خریداران را افزایش می دهد. به همین دلیل، این حراج ها با هجوم بازیگران بازار از سمت تقاضا مواجه شده اند و به طور معمول، میزان سفارش های ثبت شده با میزان فروش سکه ها اختلاف دارند.

سیاست چندنرخی در قالب حراجی
حراجی ها روشی هستند که در آنها کالاهای مختلف برای کشف قیمت در بازار ارایه می شوند. با این حال، در کشور ما از حراجی به عنوان ابزاری برای سرکوب قیمت استفاده می شود. حراجی های طلا و سکه تبدیل به بازارچه هایی شده اند که در آنها سکه و شمش طلا با قیمت هایی پایین تر از قیمت بازار عرضه می شوند به این امید که خریداران با عرضه کردن طلاهای خریداری شده خود در بازار ثانویه منجر به کنترل قیمت ها در بازار شوند. بررسی قیمت شمش طلای یک کیلوگرمی نشان می دهد از زمان آغاز حراج شمش طلا قیمت شمش در بازار آزاد 26.4درصد افزایش یافته است. قیمت سکه نیز همگام با افزایش قیمت شمش، 26.2درصد افزایش را تجربه کرده است. این افزایش قیمت ها نشان می دهد سیاستگذار با اجرای سیاست های ناکارآمد و آزموده شده گذشته بار دیگر بر طبل قیمت گذاری دستوری می کوبد و این بار شکست این سیاست را در بازار طلا نظاره گر خواهد بود.

سیاست قیمت گذاری دستوری، علاوه بر ناکارآمدی خود و ایجاد سیگنال های غلط قیمتی در بازارهای مختلف منجر به رشد گروه های ذی نفعی می شود که با دریافت رانت خاص ناشی از آربیتراژ قیمتی طلا، بدون هیچ تلاشی پول کلانی را به جیب می زنند. برای مثال در حراج اخیر شمش که 319کیلوگرم طلا به قیمت 5درصد پایین تر از قیمت بازار به فروش رفته است. دست کم 74میلیارد تومان رانت ناشی از آربیتراژ قیمتی در میان خریداران شمش ها توزیع شده است. اگرچه ملاحظاتی نیز در رابطه با این شیوه فروش شمش ها از سوی مرکز مبادله عنوان شده است. هدف حراج طلا، تنها کنترل قیمتی نبوده، بلکه تشکیل یک بازار متشکل و شفافیت بیشتر بازار نیز هدف این حراجی بوده است. به جز این، حراج شمش، قیمت خرید طلافروشان را نشان می دهد و نباید آن را با قیمت فروش شمش در بازار آزاد یکی دانست با این حال، همچنان می توان یادآور شد که هدف اصلی حراج ها، یعنی کنترل قیمت طلا در بازار آزاد همچنان ناکام مانده است

220

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حراج شمش چه تاثیری بر قیمت طلا گذاشته است؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حراج شمش چه تاثیری بر قیمت طلا گذاشته است؟"، کلیک کنید.