آسیب شناسی کار خیر در مستند «محروم از خورشید» / اصلاح فرهنگ نیکوکاری 

به گزارش خبرگزاری مجله gcorg، «محروم از خورشید» به تهیه کنندگی و کارگردانی محسن فارسی تولید جدید شبکه مستند است و پنجشنبه 23 فروردین ساعت 20 پخش می شود.
محسن فارسی دراینباره گفت: در این مستند 30 دقیقه ای با 5 خیر درباره آسیب شناسی نیکوکاری گفت وگو کردیم، باتوجه به اینکه ذات کار خیر مثبت است، کمتر وجود آسیب زایش موردتوجه قرار می گیرد و این موضوعی است که موردتوجه «محروم از خورشید» قرار گرفته است.
این تهیه کننده افزود: عزیزانی که سال هاست در حوزه کار خیر صاحب تجربه هستند می گویند نزدیک به 80 درصد از نیکوکاران شیوه ای سطحی برای کمک به فقرا در پیش گرفته اند، فکر می کنند باید سبد ارزاق و جهیزیه و نیازهای این چنینی فقرا را تامین کنند، درحالی که این رویکرد نه تنها کمکی به کاهش فقر نمی کند؛ بلکه عزت نفس نیازمندان را هم پایین می آورد.

آسیب شناسی کار خیر در مستند «محروم از خورشید» / اصلاح فرهنگ نیکوکاری 
او گفت: متاسفانه چون در حوزه علوم انسانی مطالعاتی در زمینه آسیب شناسی شیوه های مرسوم کار خیر انجام نشده بعضی از خیرین به روش های غلط اکتفا می کنند، درحالی که با اصلاح شیوه کار خیر می شود به ریشه کن کردن فقر در جامعه کمک کرد. باید گفت این مستند تلاشی برای اصلاح فرهنگ نیکوکاری است.
فارسی گفت: در این مستند یکی از خیرین جمله ای طلایی دارد اینکه اگر کوه دماوند را هم بین فقرا تقسیم کنیم باز کم می آید، حرف اصلی ما هم همین است اینکه از خیرین بخواهیم اگر می خواهند وارد این حوزه شوند با اسلوب های درست آشنا شوند.
وی افزود: مخاطب فقر مردم هستند، وجودی پیچیده با نیازهای متفاوت، لازم است در تبیین استراتژی کار خیر همه نیازهای انسان با هم موردتوجه قرار گیرد، تامین نیازهای اولیه مردم به خودشکوفایی و بالارفتن عزت نفس آنها کمک نمی کند، بنابراین تصمیم درست است که خیرین ظرفیت های و استعدادهای جامعه هدف را موردتوجه قرار دهند و فراتر از نیازهای ابتدایی آنها را ببیند. در این مستند تلاش کردیم این موضوع را باز کنیم و از خیرینی که نیت پاک دارند بخواهیم برای اثرگذاری بیشتر شیوه های کمک کردنشان را اصلاح کنند.
این مستند امشب ساعت 20 پخش می شود و تکرارش روز بعد ساعت 15 است.

22057

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آسیب شناسی کار خیر در مستند «محروم از خورشید» / اصلاح فرهنگ نیکوکاری " هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آسیب شناسی کار خیر در مستند «محروم از خورشید» / اصلاح فرهنگ نیکوکاری "، کلیک کنید.