افزایش مبلغ جرایم رانندگی ضروری تر است یا افزایش ایمنی خودروها؟!

“ایمنی خودرو های داخلی” در 10 سال گذشته یک درصد هم افزایش نداشته است!

آفتاب نیوز :

طرح نوروزی پلیس راهور از 24 اسفند تا 14 فروردین ماه اجرا شد. در نوروز 1403 متاسفانه 813 نفر در تصادفات جان خود را از دست دادند و 21 هزار و 441 نفر هم مجروح و مصدوم شدند.

بر اساس آمار اولیه پلیس، تعداد جان باختگان تصادفات نوروز 1403 نسبت به سال گذشته 30 درصد کاهش داشته است، اما باید صبر کرد تا پزشکی قانونی آمار نهایی را اعلام کند.

عامل انسانی؛ باعث 60 درصد تصادفات

رفع خطر کردن نقاط حادثه خیز و حضور پلیس و عوامل امدادی در 30 کیلومتری شهر ها (که محل وقوع 60 درصد تصادفات است) در کاهش تصادفات بی تاثیر نبوده است؛ اما علت اصلی 60 درصد تصادفات، خستگی و خواب آلودگی، سرعت و سبقت غیرمجاز بوده است که مربوط به عامل انسانی یعنی شخص راننده می شود.

9 فروردین ماه بود که سردار حسینی؛ رییس پلیس راهور از افزایش مبلغ جرایم رانندگی خبر داد و گفت: هدف اصلی از افزایش مبلغ جرایم، بازدارندگی است بر اساس ماده 28 رسیدگی به تخلفات پلیس باید هرساله نسبت به افزایش مبلغ جرایم اقدام کند که به دلایل مختلف در 6 سال گذشته اتفاق نیفتاده بود و اثر بازدارنده را از دست داده بود.  از سال 85 تا 96 با یک روند کاهشی تصادفات مواجه بودیم، اما مجدداً از 97 تاکنون شاهد روند صعودی بودیم.

5 برابرشدن جریمه تخلفات حادثه ساز

سردار حسینی گفت: یکی از دلایل وقوع تصادفات، عمل انسانی است که راننده به قوانین و مقررات توجه نمی کند و با تخلف جان خودش و دیگران را به خطر می اندازد. با توجه به عدد کل تخلفات و تصادفات که تحلیل کردیم بالای 80 درصد از تخلفات حادثه ساز تصادفاتی هستند که منجر به فوت و جرح شدند.

سردار حسینی درباره میزان افزایش جرایم گفت: بخشی از جرایم که خطر بیشتری دارند 4 تا 5 برابر افزایش به عنوان مثال جریمه سرعت غیرمجاز 600 تا 700 هزار تومان می شود همچنین رانندگی در حالت مستی و استفاده از مواد روان گردان 2 میلیون و 700 هزار تومان پیش بینی شده است.

آیا افزایش جرایم رانندگی به تن هایی می تواند تاثیر مستقیمی بر کاهش تعداد جان باختگان تصادفات داشته باشد؟

اکثر کارشناسان حوزه تصادفات معتقد هستند که افزایش جرایم رانندگی به ویژه جرایم تخلفات حادثه ساز عامل خوبی برای کاهش تعداد جان باختگان تصادفات است، اما کافی نیست! و باید کنار افزایش جرایم، به ایمنی خودرو ها و رفع نقاط حادثه خیز هم توجه شود تا مثلث عامل جان باختگان تصادفات مهار شود.

البته نباید فراموش کرد که ایمنی خودرو را می توان از مهم ترین عوامل برای کاهش تعداد جان باختگان تصادفات در کشورمان دانست چرا که وسیله نقلیه باید بتواند جان سرنشین را در برابر بی احتیاطی ها و مخاطرات جاده ای حفظ کند.

متاسفانه تا امروز به دلیل “عدم ایمنی حداقلی خودرو های تولید داخل” بخش بسیار زیادی از مرگ ومیر ها در تصادفات جاده ای و شهری در کشورمان به صورت مستقیم مربوط به همین فاکتور یعنی “ناایمنی خودروها” بوده و این مسیله همواره مورد تایید و تاکید پلیس بوده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "افزایش مبلغ جرایم رانندگی ضروری تر است یا افزایش ایمنی خودروها؟!" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "افزایش مبلغ جرایم رانندگی ضروری تر است یا افزایش ایمنی خودروها؟!"، کلیک کنید.