انتقاد رییس کانون وکلای اصفهان از نبود مشاور در فیلم و سریال های حقوقی

انتقاد رییس کانون وکلای اصفهان از نبود مشاور در فیلم و سریال های حقوقی

مجله gcorg/اصفهان رییس کانون وکلای اصفهان، با بیان اینکه موارد حقوقی که به صورت فیلم یا سریال مطرح می شود در بسیاری از اوقات با بیانیه ی منتقدانه وکلا روبه رو می شود، مدعی شد: ظاهراً در فیلم و سریال ها از مشاوران حقوقی کمک گرفته نمی شود.

حسین ادیب، در گفت وگو با مجله gcorg با اشاره به مواردی که در فیلم ها و سریال های حقوقی مطرح می شود، تصریح کرد: موارد حقوقی که به صورت فیلم یا سریال مطرح می شود در بسیاری از اوقات بیانیه وکلا را به همراه دارد؛ چراکه گاهی تخریب ها و گاهی تعدیل هایی نسبت به وکالت منتقل می شود. ظاهراً در فیلم و سریال ها از مشاوران حقوقی و وکلا کمک گرفته نمی شود.

وی توضیح داد: مثلاً هنوز که هنوز است در فیلم ها می شنویم که می گویند من تو را از ارث محروم می کنم شاید بارها و بارها شنیدیم که یک پدر به دخترش یا پسرش این را می گوید در صورتی که از نظر قانونی هرگز چنین چیزی نداریم از نظر قانونی کسی که می خواهد وصیت کند، فقط نسبت به یک سوم اموالش می تواند وصیت کند و مابقی طبق قانون ارث و مقررات شرعی تقسیم می شود، بله اگر شما در زمان حیاتت همه اموالت را به نام کسی کردی دیگر در واقع چیزی نداری، موقع فوت که بماند که بخواهد تقسیم شود.

رییس کانون وکلای اصفهان، اضافه کرد: اما می بینیم حتی مسایلی که واضح و عیان است و صددرصد مخالف قوانین امروز کشور ما است باز هم در سریال ها و فیلم ها می آید، این نشان دهنده این خواهد بود که یا می خواهند سریال و فیلمشان جذاب تر شود یا اینکه واقعاً مشاور حقوقی درستی ندارند و یا سوءاستفاده از عدم آگاهی مردم، می کنند.

ادیب در ادامه این گفت وگو با اعلام اینکه شاهد بیکاری وکلا هستیم، اظهار کرد: باتوجه به قوانین این عرصه، بیکاری از دانشجویان لیسانس حقوق، به سطح وکلا منتقل می شود و ما از دستگاه قضایی و از مجلس خواستیم که وکالت در پرونده ها اجباری شود، چراکه بسیاری از پرونده های مردم به علت عدم بودن وکیل در هنگام طرح دعوی، دادخواست اشتباه طرح می کنند و علتش این است که وکیل ندارند.

رییس کانون وکلای اصفهان، با بیان اینکه با بیکاری وکلا روبه رو شده ایم، گفت: اکنون کمتر از 30 درصد پرونده های دارای وکیل هستند و در بسیاری از پرونده ها دادخواست اشتباه طرح می شود و علتش این است که وکیل ندارند.

وی با بیان اینکه بسیاری از قضات معتقدند وکیل کمک حال آنها در پرونده ها است، افزود: در واقع زوایای ریز پرونده ها را وکیل درمی آورد و به قوانینی که باید بدان استناد کند آگاه است و راه را برای مردم باز می کند. همچنین وکیل قوانینی را که قاضی باید به آن استناد کند و رای بدهد را جمع آوری می کند و در واقع آن پرونده هایی که وکیل حضور دارد زحمت قضات هم در دادگستری کم تر می شود.

رییس کانون وکلای اصفهان، با اعلام اینکه اکنون کمتر از 30 درصد پرونده ها دارای وکیل هستند، گفت: به همین دلیل هم اطاله دادرسی به خاطر طرح دعاوی نادرست توسط مردم صورت می گیرد، علاوه بر اطاله دادرسی هزینه هایی که مردم بابت طرح دعوا و دادخواست هایی که می دهند از جیبشان می رود.

وی بر این باور است که قانون گذار با اجباری شدن وکالت می تواند علاوه بر اینکه کمک شایانی به مردم می کند می تواند بحران بیکاری وکلا را رفع کند، البته با این طرح دعاوی مردم نظام مند خواهد شد و خروجی دادگستری نیز بهتر می شود.  

وی معتقد است ما هر روز با مسایل جدیدی در جامعه خودمان مواجهه می شویم که این ها نشان دهنده این است که نه تنها سیستم ما مسایل حقوقی را درست تجزیه وتحلیل نمی کند؛ بلکه کارشناسان و مشاوران درستی در این زمینه فعالیت ندارند.

ادیب، مقصر اصلی اشتباهات مردم را خودشان دانست و گفت: البته خود مردم هم نمی روند بپرسند، هر فردی باید بداند وقتی یک گوشی 100 میلیون تومان است اگر گفتند 20 میلیون تومان یک مشکلی در کار است؛ من نمی دانم چگونه مردم، با وجود این فشارهای اقتصادی حاضر هستند ماشین خود را بفروشد تا برای سرمایه گذاری 100 تا گوشی بخرد، متاسفانه آن چیزی که جای نگرانی دارد این است که گاهی فردی که مدرک و صلاحیت و اعتبارش را ندارد به مردم مشورت می دهد و آن وکیلی که زحمت کشیده و پروانه گرفته الان نمی تواند کار بکند.

وی افزود: بسیاری از وکلا می آیند که پروانه خود را بگیرند؛ اما در طول سال 2 تا پرونده ندارند، گاهی دو وکیل با هم یک دفتر را اجاره کرده اند تا بتوانند اجاره دفتر را دربیاورند. اینکه امروزه به وفور پروانه وکالت صادر می شود، پرونده نیست از آن طرف وکلای بیکار می شوند.

رییس کانون وکلای اصفهان، در پایان بیان کرد: در حال حاضر بسیاری از وکلا برای تمدید پروانه شان مراجعه نمی کنند به خاطر اینکه کار ندارند و پرونده نیست که بخواهند وکالت انجام بدهند و از ناحیه آن درآمدی داشته باشند.

پایان خبر مجله gcorg

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "انتقاد رییس کانون وکلای اصفهان از نبود مشاور در فیلم و سریال های حقوقی" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "انتقاد رییس کانون وکلای اصفهان از نبود مشاور در فیلم و سریال های حقوقی"، کلیک کنید.