رسوایی آسترازنکا، فایزرگیت و باقی قضایا

رسوایی آسترازنکا، فایزرگیت و باقی قضایا

یکی دو روز پیش رسانه ها نوشتند: «رسوایی تاریخی غول داروسازی؛ شکایت 10 هزار نفر از فایزر»، چند روز پیش هم باید تیتر: «قربانیان واکسن آسترازنکا 320 میلیون دلار غرامت می گیرند» را دیده باشید! البته اگر اهل دنبال کردن هر روزه خبرهای علمی حوزه سلامت و درمان باشید، هرازچندی مشابه این عناوین و دسته گل های شرکت های دارویی را می بینید. اصل ماجرای دسته گل هایی که «فایزر» و«آسترازنکا» به آب داده اند هم مربوط به امروز و دیروز و حتی امسال و پارسال نیست.

به گزارش مجله gcorg، روزنامه قدس نوشت: مبادا با خواندن این مطلب اعتمادتان را به علم و دستاوردهای آن از دست بدهید! علم، علم است، دانایی و توانایی است بنابراین هیچ وقت دسته گل آب نمی دهد، جنایت و خیانت نمی کند و اهل بازی کردن با زندگی آدم ها نیست. این، جهل، طمع، خودخواهی و بی رحمی برخی انسان هاست که با سوءاستفاده از علم یا سهل انگاری نسبت به اصول علمی، هزارجور گاف می دهد و جنایت ها و فجایع زیادی را رقم می زند.

 اعتراف می کنیم که…
یکی دو روز پیش رسانه ها نوشتند: «رسوایی تاریخی غول داروسازی؛ شکایت 10 هزار نفر از فایزر»، چند روز پیش هم باید تیتر: «قربانیان واکسن آسترازنکا 320 میلیون دلار غرامت می گیرند» را دیده باشید! البته اگر اهل دنبال کردن هر روزه خبرهای علمی حوزه سلامت و درمان باشید، هرازچندی مشابه این عناوین و دسته گل های شرکت های دارویی را می بینید. اصل ماجرای دسته گل هایی که «فایزر» و«آسترازنکا» به آب داده اند هم مربوط به امروز و دیروز و حتی امسال و پارسال نیست.

تَقِ واکسن آسترازنکا که در اوج دوران یکه تازی کرونا خیلی ها برایش سرودست می شکستند و یا برخی ها به بهانه تحریم، آن را به ما نمی فروختند، چند سال پیش درآمده بود. آنچه هم که رسانه ها هفته پیش درباره آسترازنکا نوشتند درواقع اعتراف همراه با اما و اگر برخی مسیولان شرکت تولیدکننده واکسن بود. واکسن «کووید شیلد» در یک فرایند کاملاً مشارکتی به صورت مشترک المنافع توسط شرکت انگلیسی-سویدی «آسترازنکا»، با همکاری دانشگاه آکسفورد توسعه یافته و توسط انستیتو «سرم» هند تولید شده بود. این واکسن به طور گسترده در 150 کشور جهان ازجمله انگلیس و هند توزیع شد.

مطالعات اولیه در دوران همه گیری کرونا نشان داد این واکسن 60 تا 80درصد در حفاظت از افراد در برابر ویروس کرونا تاثیرگذار است اما تحقیقات بعدی نشان داد «کووید شیلد» ممکن است به ایجاد لخته خون (گاهی مرگبار) در بدن برخی افراد منجر شود. اولین بار یک شکایت دسته جمعی از سوی حدود 50 قربانی در انگلیس ثبت شد و شاکی ها خواستار 100 میلیون پوند غرامت شدند. هرچند آسترازنکا در مقابل این ادعا از خود دفاع کرد، اما برای نخستین بار در یکی از اسناد دادگاه اعتراف کرد این واکسن در مواردی نادر به ایجاد لخته خون و کاهش تعداد پلاکت های خون در افراد منجر شده است. سازمان جهانی بهداشت هم پیش از آن تایید کرده بود کووید شیلد ممکن است عوارض جانبی مرگبار داشته باشد. در مالزی هم یک پرونده شکایت 12 نفره از دولت بابت واردات این واکسن و عوارض جانبی آن وجود دارد. 

داروهای پرمصرف و سرطان زا

شهرت «فایزر» هم چه به خاطر واکسن خیلی معروفش و آلودگی های همراه آن که در ژاپن گندش درآمد و چه به خاطر محکومیت به پرداخت غرامت، خیلی بیشتر از آسترازنکاست. منتها بدنامی این غول بزرگ داروسازی آمریکا به واکسن محدود نمی شود. شکایت 10هزارنفری اخیر هم که رسانه ها درباره اش حرف زده اند مربوط به دسته گل سال های قبل این شرکت است. فایزر با درآمد سالانه بین 50 تا 60 میلیارد دلاری، تنها شرکت دارویی است که 9 قلم دارو را با عرضه جهانی بیش از یک میلیارد دلار در سال به خودش اختصاص داده است.

اسم داروی رانیتیدین را حتماً شنیده اید. قرص های زانتاک تولید و توزیع شده توسط فایزر در واقع همان رانیتیدینی است که ما آن را به عنوان درمان ناراحتی های معده می شناسیم. چند سالی است مشخص شده قرص های زانتاک عوارض سرطانی دارند. سرطان زا بودن این دارو هم ذاتی نیست، بلکه برخی داروها دارای موادی هستند که با گذشت زمان، شرایط خاص نگهداری و یا در مجاورت مواد دیگری که در بدن بیماران وجود دارد، خاصیت سرطان زایی پیدا می کنند. مثلاً سال 1399 «مجله gcorg» نوشت: «NDMA یک ترکیب سرطان زاست که به مقدار کم و مجاز در آب کلرزده، غذا و داروهای مختلف یافت می شود. سازمان غذا و داروی آمریکا برای به حداقل رساندن میزان مواجهه با این ترکیب، سطح قابل قبول از NDMA را در هر قرص کمتر از 96 نانوگرم تعیین کرده که کاملاً هم بی خطر است… اما در سال های اخیر میزان بیشتری از ترکیب NDMA در برخی داروهای مورد استفاده برای فشارخون، دیابت و سوزش معده مشاهده شد… در یک مطالعه مشخص شد نگهداری از داروی رانیتیدین در شرایطی که در معرض دما یا رطوبت بالا باشد با گذشت زمان خطر ایجاد ترکیب NDMA را به همراه دارد».

از همه چیز خبر داشتند

خب… ممکن است بگویید: گناه فایزر این وسط چیست؟ این خاصیت مواد دارویی و شیمیایی مختلف است و آن هایی که مسیول حمل ونقل و نگهداری دارو هستند باید شرایط لازم را رعایت کرده و اجازه تولید خودبه خودی مواد سرطان زا در داروها را ندهند. حرف شما وقتی درست است که فایزر از این خاصیت و مشکل برخی داروها بی اطلاع بوده باشد. «بلومبرگ» در این باره نوشته است: «فایزر برای بررسی 10 هزار پرونده قضایی به توافق رسیده که موضوع اکثر قریب به اتفاق آن ها پنهان کردن خطرات سرطان مرتبط با داروی زانتاک توسط این شرکت است!» وقتی ماجرای مطلع بودن فایزر از خواص سرطان زایی یک دارو را می گذارید کنار پرونده قطورتر و قدیمی تر این شرکت در ماجرای عوارض واکسن کرونای فایزر، قضیه بسیار بغرنج می شود. چند پرونده تحقیقاتی ملی و بین المللی در این زمینه وجود دارد که حتی اتهام مرگ ده ها هزار نفر در جهان را متوجه واکسن فایزر می کند!  اسناد دیگری هم که پارسال توسط آژانس دارویی اروپا افشا شد، نشان می داد عوارض جانبی جدی واکسن فایزر حتی پیش از عرضه، کاملاً برای مدیران و محققان آن شناخته شده بوده است! به این افشاگری ها که به «فایزرگیت» معروف شده، سخنان سال گذشته دکتر نایومی وولف، روزنامه نگار تحقیقی برجسته آمریکایی را اضافه کنید که از دست یافتن به اسناد محرمانه شرکت فایزر پرده برداشت. به گفته او، نشانه وجود یک برنامه جامع کاهش جمعیت جهان در راس مدیریت این شرکت داروسازی وجود داشته است!

پایان خبر مجله gcorg

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رسوایی آسترازنکا، فایزرگیت و باقی قضایا" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رسوایی آسترازنکا، فایزرگیت و باقی قضایا"، کلیک کنید.