«پایه سنوات کارگران» در سال 1403 چگونه محاسبه می شود؟

«پایه سنوات کارگران» در سال 1403 چگونه محاسبه می شود؟

به گزارش خبرگزاری مجله gcorg، سوال و ابهام در مورد «پایه سنوات کارگران» بسیار است؛ آیا پرداخت پایه سنوات به صورت سالانه قانونی ست و آیا امکان تجمیع آن وجود دارد یا خیر. آرمین خوشوقتی (کارشناس ارشد حقوق و روابط کار) در این رابطه گفت: یک شبهه اخیراً مطرح شده و آن اینکه آیا پایه سنواتِ پرداختی به کارگران شاغل در کارگاه های فاقد طرح طبقه بندی مشاغل، مشمول افزایش سالیانه می شود و قابل تجمیع است یا خیر.

به گزارش ایلنا – او افزود: شورایعالی کار در جلسه مورخ 27 اسفند 1391 مبلغی را به عنوان پایه سنوات به مزد و حقوق کارگران اضافه کرد. ابتدا این سوال طرح می شود که آیا شورایعالی کار، صلاحیت همچین کاری را داشته یا خیر؛ باید گفت بله، شورایعالی کار براساس ماده واحده قانونی که در سال 1351 به تصویب مجلس وقت رسیده و هم اکنون نیز جزو قوانین معتبر کشور است و همچنان جاری ست و نسخ نشده، این اختیار را دارد که مبلغی را جهت ترمیم مزد کارگران به عنوان پایه سنوات تعیین کند. شورایعالی کار از همان سال 1351 این کار را کرده منتها تا پایان سال 1391 در کارگاه هایی که سنوات به عنوان مزایای پایان کار موضوع ماده 24 قانون کار پایان هر سال تسویه می شد، پایه سنوات به کارگر تعلق نمی گرفت؛ در واقع در مصوبات شورایعالی کار قبل از سال 91 اینطور قید شده بود که در کارگاه هایی که سنوات کارگران را پرداخت و سالانه تسویه می کنند، پایه سنوات به کارگران تعلق نمی گیرد.

خوشوقتی با بیان اینکه «در مصوبه 27 اسفند 1391 شورایعالی کار این موضوع تغییر کرد» ادامه داد: شورایعالی کار اینطور مقرر کرد که حتی در کارگاه هایی که سال به سال سنوات را تسویه می کنند، بازهم پایه سنوات به کارگر تعلق می گیرد؛ بنابراین پایه سنوات، منشاء قانونی دارد. این مولفه از اول فروردین 1392 به مزد و حقوق کارگران مشمول قانون کار در کارگاه های سراسر کشور اضافه شده است.

حال سوال این است که آیا پایه سنوات تجمیع می شود یا قابل جایگزینی است؛ مثلاً کارگری که در سال 1402 یک سال سابقه کار در یک کارگاه داشته و پایه سنوات آن سال را گرفته، آیا در سال جدید، مبلغ پایه سنوات 1403 جایگزین پایه سنوات 1402 می شود یا به جای جایگزینی، تجمیع اتفاق می افتد به این معنا که پایه سنوات 1402 مثل سایر اجرای مزد، مشمول افزایش مصوب شورایعالی کار می شود و سپس به پایه سنوات 1403 افزوده می شود؟ کدامیک از این دو، راهکار درست و قانونیِ اعمال پایه سنوات کارگران است؟

این کارشناس حقوقی در پاسخ به این سوالات گفت: با توجه به اینکه در منشا قانونیِ پایه سنوات اینطور گفته شده که پایه سنوات برای ترمیم مزد و جزو مزد و حقوق است، لذا وقتی می پذیریم که شورایعالی کار مزد و حقوق را افزایش می دهد، طبیعتاً کل اجزای آن نیز مشمول افزایش می شود و بنابراین مبلغ پایه سنوات هم که جزو مزد و حقوق است، بایستی افزایش یابد؛ به بیان دیگر، در سال 1403 کارگر با یک سال سابقه کار یا بیشتر، علاوه بر پایه سنواتی که در 1402 دریافت می کرده، در سالگرد سابقه کار، مبلغ پایه سنوات 1403 نیز به مزد او اضافه و پرداخت می شود.

خوشوقتی با یک مثال بیشتر توضیح داد: برای کارگر سایر سطوحی که در سال 1402 مبلغ 210 هزار تومان را به عنوان پایه سنوات می گرفته، اولاً 22 درصد مصوب شورایعالی کار به آن 210 هزار تومان افزوده می شود و ثانیاً هر زمان به سالگرد آغاز به کار در کارگاه رسید، پایه سنوات 1403 نیز به این مبلغ اضافه می شود. بنابراین پایه سنوات کارگران قابل جایگزینی نیست و هر سال پایه سنوات جدید با مبالغ قبلی که به عنوان پایه سنوات به کارگر پرداخت می شده، تجمیع و پرداخت می شود.

او در پایان تاکید کرد: کارگران دقت داشته باشند که در محاسبه ی مزایای مزدی آن ها قانون و الزامات قانونی رعایت شود. باید توجه داشته باشیم، در حال حاضر پایه سنوات به همه کارگران حتی در کارگاه هایی که سنوات آن ها سالانه تسویه می شود، تعلق می گیرد.

220

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«پایه سنوات کارگران» در سال 1403 چگونه محاسبه می شود؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«پایه سنوات کارگران» در سال 1403 چگونه محاسبه می شود؟"، کلیک کنید.