حذف «پول» از درمان زیر 7 ساله ها

اینجا بیمارستان کودکان مفید؛ صف واحد ترخیص و جمله ای که نگاه مراجعه کنندگان را جلب می کند: «با دستور مقام عالی وزارت بهداشت، در این مرکز هزینه خدمات درمانی بیماران زیر 7 سال دارای بیمه پایه رایگان می باشد.»…

به گزارش مجله gcorg، صورت حساب هزینه درمان را از پشت شیشه واحد ترخیص می گیرد و کنار می آید و به خواندن برگه ادامه می دهد؛ می پرسم چقدر پرداخت کردید؟ نگاهش را از روی کاغذ برمی دارد و صورت حساب را نشانم می دهد و می گوید: «والا گفتند 90 هزار تومن فقط بابت همراه» و دوباره به جستجویش در صورت هزینه ها ادامه می دهد؛ جمع کل هزینه ها که بالغ بر 10میلیون و 400هزار تومان است را نشانش می دهم و می گویم «این کل هزینه جراحی تون هست که سهم شما در پرداختش صفر هست؛ 90 هزار تومان بابت هزینه همراه و غذا طی دو روز بستری حساب کردن.» ابرویی بالا می اندازد و می گوید: «هر کسی هر کاری برای مردم می کنه، خدا خیرش رو بهش برگردونه…»

حذف «پول» از درمان زیر 7 ساله ها

حالا تقریبا مراجعه کنندگان توجه شان به دوربین و کار ما جلب شده و در جریان قرار گرفته اند که ماجرا از چه قرار است؛ بیمار بعدی کارش در واحد ترخیص تمام می شود، می پرسم مشکل بیمارتون چی بوده و چقدر پرداخت کردید؛ کوتاه و با لهجه ای که تشخیص نمی دهم از کجاست، می گوید: «نوزادم مشکل مادرزادی داشت؛ دو هفته ای هست که آمده ایم اینجا و الان هم جراحی انجام شده؛ کل هزینه هام 8 میلیون و 650 هزار تومان شده که اینجا فقط مبلغی رو به عنوان همراه بیمار گرفتند؛ دستشان درد نکند و از همه شون تشکر می کنم.»

پدر بعدی می گوید: «نوزاد دارم، مشکل انسداد روده داره؛ فعلا نمونه برداری از روده و آزمایش ها را انجام دادن؛ عمل یک هفته دیگر هست؛ حدود 10 روز است اینجا هستیم؛ هزینه آزاد 28 میلیون و 800 هزار تومان می شده ولی الان 720 هزار تومان را بابت همراه بیمار و غذا گرفتند؛ از این بهتر که نمیشه؛ از این طرح جالبشون ممنونم.»

از پدر دیگری می خواهم که درباره بیماری فرزندش و روند درمان و نهایتا هم هزینه های پرداختی صحبت کند؛ قبول می کند، بچه را بغل می گیرد و می گوید: «دیشب حدود ساعت 10 اینجا آمدیم، الان هم که ساعت 12 ظهر هست، حالت تهوع و دل درد داشت؛ چهار سالش هم هست؛ سه میلیون و 100 هزار تومان هزینه هامون شده ولی پرداختی نداشتیم و رایگان شده؛ خوبه دیگه؛ اگر داشته باشه و به مردم کمک بشه، خیلی عالیه.»

اجازه می گیرم و وارد واحد ترخیص می شوم و با مسوول واحد وارد صحبت می شویم؛ او می گوید: «از اواخر سال گذشته طبق دستورالعمل اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، پرداختی بیماران زیر هفت سال رایگان است؛ به جز هزینه های همراه و غذای بیمار که شامل بیمه نیست. بنابراین آنهایی که بیمه پایه دارند شامل خدمات درمانی، تامین اجتماعی و نیروهای مسلح هزینه های پرداختی شان بابت درمان رایگان است.»

می پرسم بیشترین مبالغی که طی مدت اجرای این طرح، رایگان برای بیمار محاسبه شده، چقدر بوده؟ پشت سیستم می نشیند و شروع می کند به جستجو؛ چند پرونده را پرینت می گیرد و شروع می کند به خواندن؛ این بیمار با دیسترس تنفسی مدت سه ماه اینجا بوده و مجموع هزینه هایش 540 میلیون تومان بوده که فقط 300هزار تومان بابت همراه پرداخت کرده است؛ یعنی هزینه های پرداختی بابت درمان صفر بوده است.»

پرونده دیگری را نشانم می دهد و می گوید: «این بیمار هم مشکل تنفسی داشته هزینه بستری بیمار از تاریخ 27 آذر 1402 تا 26 فروردین امسال، 455 میلیون تومان بوده که صفر لحاظ شده و تقریبا 825 هزار تومان هم بابت همراه و غذا طی سه ماه دریافت شده است.»

حذف «پول» از درمان زیر 7 ساله ها

هزینه های کمرشکن سلامت و گام دولت برای ارزان کردن درمان

هزینه های درمان بیماری بویژه بیماری های سخت وصعب العلاج و همچنین تامین داروهای گران قیمت همواره رنجی مضاعف بر رنج بیماری به ویژه برای اقشار آسیب پذیر جامعه بوده و بر همین اساس هم هزینه های کمرشکن سلامت و لزوم کاهش سهم جیب بیماران در پرداخت این هزینه ها، همواره محل بحث مسوولان و حتی قوانین توسعه ای در ادوار مختلف بوده است.

به اذعان مسوولان سلامت کشور در دوره های مختلف، کم نیستند تعداد بیمارانی که یا به بهانه هزینه ها، قید درمان را می زنند و یا با وجود داشتن بیمه درمانی، اما در پرداخت هزینه ها ناتوانند و پس از ترخیص راهی مددکاری بیمارستان شده و منتظر تایید تخفیف هزینه ها می مانند.

در همین راستا چندی قبل بود که رییس مرکز پژوهش های مجلس ضمن تاکید بر لزوم لحاظ راهکارهایی جهت محافظت مالی از خانواده ها در برابر مخارج کمرشکن سلامت، اعلام کرد که «در سال 1400، خانواده های ایرانی به میزان 2.42 درصد با این هزینه ها مواجه شده اند.»

در چنین شرایطی بود که جهت دسترسی آسان و ارزان قیمت به خدمات بهداشتی و درمانی بویژه در اقشار آسیب پذیر اقداماتی در دستور کار قرار گرفت که از جمله آن می توان به پوشش رایگان بیمه ای برای پنج دهک اول جامعه، افزایش پوشش های بیمه ای درمان های ناباروری، حمایت ویژه مالی از 107 گروه بیماری خاص و صعب العلاج و از جمله سرطان ها در قالب تشکیل صندوقی ذیل سازمان بیمه سلامت و … اشاره کرد.

ماجرای درمان رایگان کودکان زیر 7 سال

جدیدترین اقدام دولت و وزارت بهداشت نیز تدبیر برای درمان ارزان کودکان بیمار است که در راستای اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و با استناد به بند الف ماده 9 قانون احکام دایمی برنامه های توسعه کشور، صورت گرفت و طبق آن همه خدمات بستری و سرپایی کودکان زیر 7 سال، به استثنای داروهای سرپایی در مراکز دولتی دانشگاهی رایگان  شد.

بر همین اساس، سازمان های بیمه گر پایه مکلفند 100 در صد تعرفه دولتی برای خدمات سرپایی و سرپایی فوریت های پزشکی شامل معاینه، آزمایشگاه، تصویربرداری و توانبخشی و همچنین خدمات بستری و بستری فوریت های پزشکی را پرداخت کنند.

در مجموع «رایگان شدن درمان کودکان زیر 7 سال»؛ خبر خوبی بود که از اواخر سال گذشته مرتبا از سوی مسوولان وزارت بهداشت اعلام و بر آن تاکید شد؛ طرحی که رضایت و آرامش خاطر خانواده ها در پیگیری روند درمان فرزندشان را به دنبال دارد و در عین حال در همین ابتدای کار باید تاکید کرد که بی تردید تامین منابع مالی پایدار و مستمر، پاشنه آشیل اجرای موفق و ماندگار آن است.

حذف «پول» از درمان زیر 7 ساله ها

درمان رایگان کودکان زیر 7 سال در بیمارستان مفید تهران

چگونگی اجرای «درمان رایگان کودکان زیر هفت سال دارای بیمه پایه» را با دکتر شمس الله نوری پور – فوق تخصص نوزادان و متخصص کودکان، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رییس بیمارستان کودکان مفید تهران به گفت وگو نشستیم که در پی می خوانید:

رییس بیمارستان کودکان مفید با بیان اینکه تقریبا اواخر اسفند سال 1402 با عنایت وزیر بهداشت به سلامت کودکان این مرز و بوم، خدمات کودکان زیر هفت سال دارای بیمه پایه در بیمارستان های دولتی و دانشگاهی رایگان شد و در این راستا ما با توجه به رسالتی که در خدمت رسانی به کودکان داریم جلساتی تشکیل دادیم و هماهنگی های مورد لزوم انجام شد و جزو اولین بیمارستان هایی بودیم که این مصوبه را اجرایی کردیم.

وی در این باره ادامه داد: بنابراین کودکان زیر هفت سال دارای بیمه پایه مانند تامین اجتماعی، بیمه سلامت و نیروهای مسلح می توانند از این طرح بهره مند شوند و هیچ گونه فرانشیزی را پرداخت نکنند. در مجموع از شروع طرح تاکنون نزدیک به 3هزار بیمار سرپایی و 900 بیمار بستری زیر هفت سال در بیمارستان کودکان مفید مشمول این طرح شدند.

نوری پور با اشاره به کاهش قابل توجه پرداختی از جیب بیماران با این مصوبه دولت و وزارت بهداشت، افزود: به دنبال محاسبات اولیه انجام شده مشخص شد که تقریبا ماهانه نزدیک به پنج میلیارد تومان بابت کودکان بستری هزینه شده و از این بسته خدمتی استفاده کرده اند. این موضوع قطعا برای خانواده های دارای فرزند بیمار کمک کننده است؛ بویژه آنکه اغلب بیماران مراجعه کننده به این بیمارستان بیماران خاص هستند که نیاز است مراجعات متعددی داشته باشند.

حذف «پول» از درمان زیر 7 ساله ها
دکتر شمس الله نوری پور – رییس بیمارستان کودکان مفید

وی با بیان اینکه قطعا این طرح می تواند نتایج مثبتی برای سلامت کودکان داشته باشد، گفت: در گذشته شاید خیلی از خانواده ها به دلیل فرانشیزهای نقدی که باید پرداخت می کردند، برای درمان مراجعه نمی کردند و این طرح باعث می شود این افراد برای پیگیری روند درمان راغب شوند و اگر بیمارشان نیازمند خدمات بستری است جهت درمان مراجعه کنند.

بیمه ها پرداختی به بیمارستان های کودکان را در اولویت قرار دهند

نوری پور در ادامه صحبت هایش با اشاره به توان مالی محدود بیمارستان ها و بویژه بیمارستان های کودکان، افزود: بنابراین جا دارد تعرفه های مربوط به بیماری های کودکان و نوزادان تقویت شود؛ چراکه قسمتی از کار بیمارستان ها خودگردان است و باید با درآمدهای خود بیمارستان انجام شود و با اجرای این طرح چون فرانشیز نقدی تقریبا حذف می شود و خدمات به صورت بیمه ای محاسبه می شود، انتظار است که بیمه ها پرداختی به بیمارستان های کودکان را در اولویت قرار دهند تا ان شاءالله این طرح که طرح بسیار خوبی است و برای سلامت کودکان کمک کننده است، پایدار شود و بتواند در آینده تعداد بیشتری از بیماران را تحت پوشش قرار دهد.

وی در پاسخ به سوال مجله gcorg درباره چگونگی خدمت رسانی به بیماران خاص و همچنین صندوق حمایت از این بیماران که پیش از این تشکیل شده بود، گفت: بیماران خاص هم صندوق های حمایتی مرتبط با خود را دارند و می توانند از بسته های حمایت خاص خود استفاده کنند. برای بیماران مصدوم یا ترافیکی هم یک سری بسته های خدمتی فعال است که از طریق آن خدمات مورد لزوم را دریافت می کنند.

اهمیت حمایت های وزارت بهداشت و لزوم لحاظ ردیف بودجه اختصاصی

رییس بیمارستان کودکان مفید در پاسخ به سوال مجله gcorg درباره نقش حمایتی وزارت بهداشت و سازمان برنامه و بودجه از درمان رایگان کودکان زیر هفت سال، گفت: قطعا وزارت بهداشت به عنوان سردمدار و تامین کننده آتیه سلامت کودکان کشور این طرح ارزشمند را به اجرا گذاشته و بسیار مهم است که این نقش حمایتی تداوم داشته باشد. به هر حال در ابتدای شروع طرح هستیم و حمایت های مالی وزارتخانه جدا از پرداخت های بیمه ها، می تواند در پیشبرد اهداف طرح بسیار کمک کننده باشد. در همین راستا نیز امیدوارم یک سری بسته های تشویقی از طریق وزارت بهداشت به بیمارستان های کودکان اختصاص یابد که بی تردید مشوقی خواهد بود تا این طرح بتواند با قدرت بیشتری به بقای خود ادامه دهد.

نوری پور همچنین در پیشنهادی برای تحقق بهتر اهداف طرح، گفت: در این راستا لازم است ردیف بودجه اختصاصی برای طرح در سازمان برنامه و بودجه به وزارت بهداشت اختصاص یابد تا به بیمارستان هایی مانند بیمارستان کودکان که مراکز ارجاعی فوق تخصصی هستند و خدمات شان جامع شمول است، اختصاص یابد و این بیمارستان ها بتوانند خدمات را به صورت شایسته تری ارایه دهند.

حذف «پول» از درمان زیر 7 ساله ها

خدمات فوق تخصصی تشخیصی و درمانی در بیمارستان 50 ساله پایتخت

رییس بیمارستان کودکان مفید در بخش دیگری از صحبت هایش در تشریح سوال مجله gcorg درباره مجموعه خدماتی ارایه شده در این بیمارستان و بویژه خدمات شاخص، ضمن اشاره به تاریخچه فعالیت بیمارستان کودکان مفید از سال 1352 و به همت خَیِر مرحوم حبیب الله مفید ادامه داد: خدمات این بیمارستان خدمات جامعی است که به نوزادان و کودکان (تا 18 سالگی و در برخی موارد استثنا نیز در سنین بالاتر) ارایه می شود. در بیمارستان کودکان مفید تمام رشته های فوق تخصصی نوزادان و کودکان و رشته های مرتبط با بیماری های داخلی ارایه می شود.

وی تاکید کرد: البته این بیمارستان یک مرکز آموزش دانشگاهی و وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است که رشته های فوق تخصصی نوزادان و کودکان در این مرکز آموزش می بینند. همچنین یکسری رشته های جراحی هم در این بیمارستان داریم که از رشته های بسیار فعال و پویا هستند و به همه کودکان این مرز و بوم خدمت ارایه می کنند.

نوری پور به خدمات رشته جراحی عمومی نوزادان و کودکان که به صورت فوق تخصصی در بیمارستان مفید فعال است اشاره کرد و افزود: همچنین رشته ارتوپدی کودکان و رشته مغز و اعصاب کودکان نیز در این بیمارستان فعال است. واحد فوق تخصصی بیماران خون و سرطان نیز در این مرکز فعال است و خدمات جامع هموفیلی و تالاسمی نیز به بیماران ارایه می شود.

وی همچنین به خدمات این بیمارستان به کودکان بیمار خاص و صعب العلاج اشاره کرد و گفت: شش تخت پیوند مغز استخوان در این بیمارستان فعال است که خدمات بی نظیری را به بیماران ارایه می دهد.

حذف «پول» از درمان زیر 7 ساله ها

نوری پور، ضمن تبریک فرارسیدن روز استاد (12 اردیبهشت)، افزود: بیمارستان کودکان مفید حدود 350 تخت مصوب دارد و در مجموع با احتساب تخت های سرپایی، درمانگاهی و کلینیک ها جمعا 410 تخت در مجموعه بیمارستان با کمک و توانمندی اساتید محترم فعال است. در همین راستا حدود 90 نفر اعضای هیات علمی و حدود 30 نفر پزشک و جمعا با کمک و همراهی پرسنل متعهد و با تجربه و متخصص که نزدیک 900 نفر را شامل می شود، خدمت رسانی به جامعه کودکان این مرز بوم در حال انجام است.

وی در توضیح بیشتر از خدمات ارایه شده در بیمارستان کودکان مفید به مجله gcorg تاکید کرد: این بیمارستان به همه بیمارانی که از سراسر ایران اسلامی مراجعه می کنند، خدمت رسانی دارد و حدود 50 تا 60 درصد بیماران در این بیمارستان، بیمارانی هستند که از استان های دیگر بویژه استان های محروم مراجعه می کنند. این در شرایطی است که بسیاری از بیمارانی که بیماری شان ماهیت پیچیده دارد و به درمان های پیچیده و چندین تخصص و فوق تخصص نیاز دارند، جهت تشخیص و درمان به مرکز ما ارجاع می شوند و درمان شان انجام می شود. همچنین قسمت عمده ای از بار درمان کودکان بیمار سطح شهر تهران نیز در بیمارستان کودکان مفید انجام می شود.

وی با اشاره به بخش های داخلی کودکان و همچنین اتاق عمل های جراحی در این بیمارستان ادامه داد: همچنین بخش های مراقبت های ویژه نوزادان و بخش مراقبت های ویژه کودکان این مرکز توانسته خدمات ارزشمندی را برای کودکان کشور فراهم کند.

ماهیت پیچیده بیماری های کودکان و اهمیت درمان های چند تخصصی

نوری پور همچنین به خدمات سرپایی و اورژانسی بیمارستان کودکان مفید اشاره کرد و گفت: اورژانس این مرکز با دارا بودن 33  تخت در سه شیفت فعال است که در این بخش نیز اغلب باید بیماران در زیر شش ساعت و نهایتا تا 24 ساعت باید تعیین تکلیف شوند و روزانه پذیرای تعداد زیادی از بیماران است؛ به طوری که طی 9 ماه آخر سال گذشته حدود 75 هزار بیمار به اورژانس بیمارستان مراجعه کردند که از این تعداد حدود 25 هزار کودک نیز بستری شدند. همین موضوع ماهیت پیچیده بیماری مراجعه کنندگان را نشان می دهد که از هر سه تقریبا یک بیمار به دلیل شدت بیماری بستری شده است.

حذف «پول» از درمان زیر 7 ساله ها

رییس بیمارستان کودکان مفید با بیان اینکه روزانه در بخش های این بیمارستان 50 تا 70 نفر بستری می شوند و خدمات تخصصی و فوق تخصصی مورد نیاز را دریافت می کنند، افزود: اتاق عمل بیمارستان نیز فعال است و تقریبا ماهانه حدود 700 مورد جراحی هایی مرتبط با نوزادان و کودکان اعم از جراحی های عمومی، ارتوپدی و مغز و اعصاب انجام می شود.

وی همچنین در ادامه صحبت هایش ارایه خدمات به بیماران خاص را مورد اشاره قرار داد و گفت: نزدیک 5 هزار بیمار خاص داریم که در واحد مربوطه مراقبت های سرپایی را به صورت روزانه دریافت می کنند. بر این اساس بیماران دارای نقص ایمنی، بیماران متابولیکی، روماتولوژی و غیره که نیاز به بستری طولانی ندارند و تزریقات خاص و ویژه برایشان انجام می شود، مراجعه می کنند و داروها و خدمات شان را دریافت می کنند.

نوری پور همچنین با بیان اینکه در بخش مراقبت های ویژه نوزادان 31 تخت به خدمت رسانی مشغول است، ادامه داد: در مورد بخش مراقبتهای ویژه کودکان نیز  دو PICU داریم که PICU دوم با 14 تخت، سال گذشته با کمک وزارت بهداشت و خیر محترم تجهیز شد و به بهره برداری رسید اما با توجه به کمبود منابع نیروی پرستاری و پشتیبانی تقریبا نصف تخت های آن که فعال است و امیدوارم با عنایت خداوند متعال و کمک های وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بتوانیم در این زمینه جذب نیرو داشته باشیم و هر 14 تخت فعال شوند؛ چراکه تخت های ویژه کودکان تخت های ارزشمندی هستند که به بیماران بسیار بدحال خدمت رسانی دارند و می توانند در نجات این کودکان سهم بسزایی داشته باشند.

حذف «پول» از درمان زیر 7 ساله ها

و کمبود نیروی پرستاری…

وی درباره کمبود نیروی انسانی در این مرکز درمانی گفت: طبق استانداردهای جهانی به ازای هر تخت بیمارستانی باید حدود 2.5 پرستار فعال باشند ولی در کشور ما استاندارد 1.5 پرستار به زای هر تخت بیمارستانی است و در بیمارستان  کودکان مفید با وجود بیماران خاص و ماهیت پیچیده بیماری مراجعه کنندگان، متاسفانه تعداد نیروهایمان کم است و بعضا نزدیک یک پرستار به ازای هر تخت فعال است و در چنین شرایطی همکاران با ایثارگری کامل و تلاش مضاعف خدمات تخصصی را ارایه می دهند. قطعا در این میان امور انگیزشی هم می تواند در خدمت رسانی پرستاران کمک کننده باشد. در همین راستا سال گذشته با عنایت ریاست دانشگاه و وزارت بهداشت، در خصوص اضافه کاری های پرسنلی مساعدت هایی انجام شد و امیدوارم این حمایت ها ادامه دار باشد.

نوری پور در خصوص خدمات شاخص بیمارستان کودکان مفید، ادامه داد: از جمله این خدمات شاخص می توان به بخش پیوند مغز استخوان اشاره کرد که در برخی از بیماران مثل مبتلایان سرطان، از درمان هایی است که واقعا می تواند نجات بخش باشد. همچنین بیماری هایی نظیر بیماران متابولیک از جمله موکوپلی ساکاریدوزها و برخی از بیماران خونی مانند هموفیلی ها و برخی از تالاسمی ها افرادی هستند که کاندیداهای مناسبی برای پیوند مغز استخوان هستند.

آمار بالای پیوند مغز استخوان موفق

وی با اشاره به آمار بالای پیوندهای مغز استخوان موفق در بیمارستان کودکان مفید و تطابق آن با آمارهای جهانی، ادامه داد: همین موضوع میلیون ها دلار صرفه جویی ارزی برای کشور داشته و گذشته از بعد مالی، واقعا بعد انسانی این موضوع قابل جبران و مقایسه با هر چیز دیگری نیست. پیوند مغز استخوان در خارج از کشور شاید نزدیک 100 تا 200 هزار دلار هزینه داشته باشد اما خوشبختانه با حمایت های وزارت بهداشت، کل خدمات این بیماران در کشور به صورت رایگان انجام می شود.

نوری پور همچنین خدمات دندانپزشکی تحت بیهوشی در بیمارستان مفید را مورد اشاره قرار داد و گفت: برخی بیماران خاص مانند بیماران دچار فلج مغزی، بیماری های عصبی و غیره ممکن است نیازمند مراقبت ها و درمان های دندانپزشکی تحت بیهوشی داشته باشند که این خدمات را در بیمارستان کودکان مفید دریافت می کنند.

رییس بیمارستان کودکان مفید همچنین به اقدامات انجام شده جهت راه اندازی بانک شیر مادران در این بیمارستان اشاره کرد و گفت: در آینده نزدیک این بانک به بهره برداری می رسد. این بخش با کمک خیرین تجهیز شده و می تواند شیرهای اهدایی مادران را دریافت و پاستوریزه کند و به نوزادان نیازمند محروم از شیر مادر به خصوص  نوزادان نارسی که در بخش های مراقبت ویژه بستری می شوند، ارایه دهد؛ چراکه شیر مادر نقش مهمی در سلامت این نوزادان دارد.

حذف «پول» از درمان زیر 7 ساله ها

وی همچنین به راه اندازی واحد «تست خواب» و تجهیز آن با کمک خیرین در این بیمارستان اشاره کرد و به مجله gcorg گفت: بیمارانی که مسایلی مرتبط با گوش و حلق و بینی دارند و ایست یا وقفه های حین خواب دارند (آپنه حین خواب) می توانند در این واحد بستری شوند و مشکل بیمار تشخیص داده شده و درمان متناسب که گاهی می تواند جراحی باشد را دریافت کنند.

نوری پور در ادامه صحبت هایش درباره خدمات ارایه شده به نوزادان، گفت: بیمارستان کودکان مفید به عنوان یکی از اولین مراکز ارایه دهنده خدمات فوق تخصصی نوزادان به شمار می رود که با دارا بودن 31 تخت ویژه نوزادان و همچنین 17 تخت نوزاد، خدمات مورد لزوم را به نوزادان بیمار ارایه می دهد.

وی خدمات فوق تخصصی عفونی کودکان در بیمارستان کودکان مفید را مورد اشاره قرار داد و افزود: هنوز دوران اپیدمی و پاندمی کرونا در خاطرمان هست؛ این مرکز یکی از اولین مراکز و پیشرو خدمت رسانی به بیماران کرونا بود و بسیاری از گایدلاین ها و راهنماهای طبابت بالینی که در دوران کرونا استفاده شد با همکاری اساتید بخش مرکز تحقیقات عفونی این مرکز تدوین شد.

نوری پور درباره خدمات داخلی مغز و اعصاب کودکان در بیمارستان کودکان مفید نیز گفت: بیمارستان کودکان مفید بنیانگذار رشته فوق تخصصی مغز و اعصاب کودکان است و جا دارد از خدمات بی نظیر استاد غفرانی در این زمینه تشکر کنیم. در مجموع بیماران دچار بیماری های عصبی پیشرونده و تشنجات مکرر خدمات لازم را در این بیمارستان دریافت می کنند. در همین راستا یکی از واحدهای خاص خدمت رسانی در این بیمارستان واحد LTM است که نوار مغز مداوم (دو یا سه روز کامل) و تحت ویدیو مانیتور انجام می شود که می تواند در سیر روند تشخیصی یا درمانی کمک کننده باشد.

حذف «پول» از درمان زیر 7 ساله ها

وی درباره بخش فوق تخصصی خون و سرطان نیز گفت: این بخش هم یکی از بخش های پیشرو در بیمارستان است که به مبتلایان سرطان و پیوند مغر استخوان کمک می کند. از بخش های فوق تخصصی دیگر می توان به بخش ریه کودکان، بخش روماتولوژی کودکان، بخش گوارش کودکان، بخش غدد و متابولیک، بخش ایمونولوژی آسم آلرژی، بخش نفرولوژی، بخش روانپزشکی و همچنین کلینیک های مختلف سرپایی و خدمات درمانگاهی در رشته های مختلف اشاره کرد. دو بخش جراحی هم با نزدیک 75 تخت خدمات لازم را ارایه می دهند. یکی از پتانسیل های این بیمارستان نیز مرکز جامع تکامل کودکان است که خدمات مورد لزوم را ارایه می دهد و از سردرگمی بیماران جلوگیری می کند.

پایان خبر مجله gcorg

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حذف «پول» از درمان زیر 7 ساله ها" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حذف «پول» از درمان زیر 7 ساله ها"، کلیک کنید.