چرا دلار در بازار بی جان شد؟

آفتاب نیوز :

بازار ارز از یکشنبه هفته گذشته در حال ثبت کف و سقف نزدیک به هم است و کف بالا می آید، اما با توجه به کمبود نقدینگی در بازار اکثر معامله گران معتقدند بازار نوسان پرقدرت ندارد. کف اول قیمت دلار 53 هزار و 700 تومان، بعدی 54 هزار و 300 تومان، بعدی 54 هزار و 500 تومان و کف قیمت دلار در روز دوشنبه 54 هزار و 900 تومان بود. قیمت دلار هرات در روز دوشنبه بین کانال 54 و 55 نوسان داد و بازه نوسان آن نسبت به روز های دیگر هم کوتاه تر شد.

قیمت سکه هم معاملات رنجی داشت و فعلا در شکستن مرز مقاومت 32 میلیون و 600 هزار تومان ناکام بود. قیمت سکه در روز دوشنبه بین 32 میلیون و 450 هزار تومان تا 32 میلیون و 600 هزار تومان نوسان داد. قیمت سکه رفاه بالاتر از بازار و در 32 میلیون و 650 هزار تومان بسته شد.

با این حال که بازار دوشنبه آرام و رنج بود، اما در سمت رسمی و در صندوق های طلا شاهد رشد قیمت بودیم و اکثر صندوق های طلا در روز دوشنبه سبزپوش بودند.

به عقیده معامله گران بازار ارز و سکه به پنج دلیل فعلا جان صعود پرقدرت ندارد. دلیل اول اخباری است که رسانه های نزدیک به دولت درمورد ارز و منابع کافی ارز در دسترس بانک مرکزی منتشر می کنند. دلیل دوم نبود نقدینگی به خاطر سود سپرده 30 درصدی و واردات خودرو است. دلیل سوم را معامله گران به تسویه قیمت دلار در آخر سال مرتبط می دانند. گروهی از معامله گران تصور می کنند تسویه آخر سال دلار باید پایین بسته شود. دلیل چهارم و پنجم تزریق بازارساز و انتخابات مجلس بود.

به عقیده تحلیل گران بازار ارز فعلا با این توصیفات دست بازارساز است و باید ببینیم پلن بانک مرکزی برای دلار چه خواهد بود؟ گروهی از معامله گران معتقدند قیمت دلار اگر از مرز مقاومت 55 هزار و 300 تومان عبور کند مقاومت مهم بعدی 55 هزار و 600 تومان خواهد بود و قیمت دلار بسته به هدف بازارساز یا از این نقطه عبور می کند یا نه.

در مجموع اکثر معامله گران معتقدند تکنیکال بازار هم نشان می دهد که بازار تا هفته اول اسفند نوسان خاصی نخواهد داشت. البته این سناریو های عدم نوسان دلار همراه با فرضیه کاهش تنش در منطقه است. به عقیده معامله گران فنی بازار ارز در این یک هفته با نوسانی که زده یک مثلث تشکیل داده است. اگر کف مثلث یعنی 54 هزار و 300 تومان از دست برود می شود گفت بازار در یک روند نزول جدید پا گذاشته است. اما اگر قیمت دلار از سقف خارج شود اولین مقاومت سر راه بازار 55 هزار و 600 تومان خواهد بود.

بحث داغ بازار توییت داوود منظور، رییس سامان برنامه بودجه و جواب یاسر جبراییلی به این توییت بود. داوود منظور در شبکه اجتماعی ایکس نوشته، ایران نوزدهمین کشور دنیا با تولید ناخالص داخلی 1.81 تریلیون دلار است. برای پنج سال آینده، افزایش تولید ناخالص داخلی به سطح 2.5 تریلیون دلار، همزمان با پنجاه سالگی انقلاب اسلامی هدف گذاری شده است. جبراییلی هم در جواب این توییت نوشته این محاسبات با دلار 4200 است.

در روز دوشنبه شاهد خروج 318 میلیارد تومان پول حقیقی از صندوق های درآمد ثابت بودیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چرا دلار در بازار بی جان شد؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چرا دلار در بازار بی جان شد؟"، کلیک کنید.