هورمون درمانی در یایسگی زودرس موثر است – خبرگزاری مجله gcorg | اخبار ایران و جهان

هورمون درمانی در یایسگی زودرس موثر است - خبرگزاری مجله gcorg | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مجله gcorg به نقل از مدیسن نت، بر اساس نتایج بلندمدت یک مطالعه، زنان کمتر از 60 سال می توانند از هورمون درمانی برای درمان علایمی مانند گرگرفتگی و تعریق شبانه استفاده کنند، بدون اینکه خطر ابتلاء به سرطان سینه یا سایر مشکلات سلامتی در آنها افزایش یابد.

دکتر «جوآن منسون»، محقق ارشد و رییس پزشکی پیشگیرانه در بیمارستان زنان و بریگهام در بوستون، گفت: «یافته های مطالعه هرگز نباید به عنوان دلیلی برای انکار هورمون درمانی برای زنان در یایسگی اولیه با علایم یایسگی آزاردهنده استفاده شود.»

این مطالعه شامل بیش از 160000 زن یایسه 50 تا 79 ساله بود. این مطالعه میزان بیماری های قلبی، سرطان و شکستگی های لگن را در آن ها ردیابی کرد و همچنین شامل آزمایش های بالینی تصادفی شده روی بیش از 68000 زن برای آزمایش درمان های بالقوه پیری مانند هورمون درمانی یا مکمل کلسیم و ویتامین D بود.

طبق مطالعات قبلی، زنان مسن تری که هورمون درمانی می کردند، خطر ابتلاء به بیماری های قلبی، سکته مغزی، زوال عقل، بیماری های مزمن و مرگ کمتری داشتند.

یک کارآزمایی بالینی در سال 2002 ترمز درمان جایگزینی هورمونی را گرفت، اما گزارش داد زنانی که هورمون درمانی ترکیبی (استروژن و پروژسترون) دریافت می کنند، خطر ابتلاء به سرطان سینه، بیماری قلبی، سکته و لخته شدن خون در آنها افزایش می یابد.

اما از آنجایی که زنان شرکت کننده در مطالعه طی دو دهه بعد مورد پیگیری قرار گرفتند، تصویر دقیق تری از خطرات و مزایای هورمون درمانی پدیدار شده است.

یافته ها همچنان نشان می دهند که هورمون درمانی در کاهش خطر ابتلاء به مشکلات سلامتی مرتبط با افزایش سن مانند بیماری قلبی یا شکستگی لگن، هیچ کمکی نمی کند.

با این حال، نشان داده شده است که هورمون درمانی برای زنان میانسالی که به یایسگی نزدیک می شوند، خطرناک نیست و برای مقابله با علایم مربوط به آن تغییر در زندگی مفید است.

اگرچه مکمل های کلسیم و ویتامین D خطر شکستگی لگن را در زنان مسن کاهش نمی دهند، محققان خاطرنشان کردند که این مکمل ها می توانند به پر کردن شکاف های مواد مغذی در میان افرادی که رژیم غذایی متعادلی ندارند کمک کند.

در همین حال، محققان گزارش می دهند که رژیم های غذایی کم چرب در حال حاضر با کاهش خطر مرگ ناشی از سرطان سینه مرتبط است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هورمون درمانی در یایسگی زودرس موثر است – خبرگزاری مجله gcorg | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی خانواده، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هورمون درمانی در یایسگی زودرس موثر است – خبرگزاری مجله gcorg | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.