«تقریب» فرهنگ مبارزه با ظلم و دفاع از مظلوم است

عزیزی در جمع دانشجویان خارجی:

«تقریب» فرهنگ مبارزه با ظلم و دفاع از مظلوم است

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان جنوبی، فرهنگ «تقریب» را مبارزه با ظلم و ظالم و دفاع از مظلوم دانست و گفت: اگر این نگرش در بین ملل اسلامی نهادینه نشود موجب سوءاستفاده دشمنان اسلام و غربی ها خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری مجله gcorg، علیرضا عزیزی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان جنوبی در مراسم جشن دانش آموختگی دانشجویان غیرایرانی این دانشگاه ابراز امیدواری کرد که دانشجویان در این دوران تحصیلی علاوه بر ذخیره علمی و اخلاقی برای آبادانی و اداره وطن خویش مفید و سودمند باشند و بتوانند از اندوخته ها و تجارب خود بهره بگیرند.

وی، تقارن مناسبت های اردیبهشت ماه به خصوص تقارن سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی خراسان جنوبی با دهه کرامت را به فال نیک گرفت و گفت: در چهلمین سالگرد تاسیس این دانشگاه هستیم که از دستاورد های نظام جمهوری اسلامی است.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان جنوبی با بیان اینکه امروز این دانشگاه در اوج افتخار و بلوغ و جایگاه رفیع علم و معرفت و اخلاق و فرهنگ قرار دارد از تلاش و مجاهدت های استادان، مسیولان، همکاران و بازنشستگان تجلیل کرد و افزود: برنامه های متعددی برای گرامیداشت چهلمین سالگرد تاسیس دانشگاه پیش بینی شده است.

عزیزی، دانشجویان افغانستانی را دارای استعداد فوق العاده دانست و ادامه داد: دانشجویان در سایه تلاش و سختکوشی کم نظیر می توانند استعدادهایشان را درراستای عمران و آبادانی کشور خود شکوفا کنند.

وی با اشاره به آیه مبارکه «یَا اَیُّهَا النَّاسُ اِنَّا خَلَقْنَاکُمْ مِنْ ذَکَرٍ وَاُنْثَی وَجَعَلْنَاکُمْ شُعُوبًا وَقَبَایِلَ لِتَعَارَفُوا اِنَّ اَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ اَتْقَاکُمْ اِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ خَبیرٌ» گفت: هرچند از محتوای این آیه شریفه در طول تاریخ استفاده های نادرستی هم شده و درراستای مطامع و اندیشه های برخی فرقه ها مانند شعوبیه جنگ ها برپا شده و شعوبیه با تمسک به این آیه خود را مقدم و بهتر از اعراب می دانستند؛ در حالی که پیام این آیه روشن بوده و هدف قرآن از اختلاف ملل و قبایل شناخت یکدیگر و ملاک برتری تقوای الهی است که موجب رجحان و برتری و کرامت یکی بر دیگری است نه نژاد و زبان و … .

نگاه پیامبر اکرم(ص) به جامعه ملل وحدت گونه است

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان جنوبی با بیان اینکه نگاه پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم به جامعه ملل وحدت گونه است، افزود: انسان ها از منظر دین مبین اسلام برابرند و تنها عامل رجحان تقوا و پرهیز از گناه و ترس از خداوند تعالی همراه با امید به مغفرت به اوست و این نگاه، نگاه مساوات و برابری است.

عزیزی در ادامه توضیح داد: سخن از تقریب است و ایمه اطهار علیهم السلام این نگاه تقریب را در حد اعلی داشتند و احادیث و روایات از این موضوع آکنده است.

وی متذکر شد: نتیجه شناخت یکدیگر ارتباطات صحیح انسانی و تشکیل خانواده سالم است و اگر قرار بود همه مردم از یک نژاد، یک رنگ و یک قیافه و باشند، ممکن بود ارتباطات انسانی به نحو احسن شکل نگیرد.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان جنوبی، فرهنگ «تقریب» را فرهنگ مبارزه با ظلم و ظالم و دفاع از مظلوم دانست و یادآور شد: اگر این نگرش در بین ملل اسلامی نهادینه نشود موجب سوءاستفاده دشمنان اسلام و غربی ها می شود و مردم فهیم ایران با همت و اراده خود انقلاب اسلامی را رقم زدند که بر مبنای مساوات و تقریب قبایل و مذاهب بود و بعد از 45 سال آن چنان قدرتی در منطقه غرب آسیا کسب کرد و به دیگر کشور ها سرایت داد که امروز کشورهایی مانند عراق، یمن، فلسطین و فاطمیون افغانستان و … هیمنه رژیم فاسد صهیونیستی را در منطقه با پرتاب موشک و پهباد درهم شکسته اند و این روحیه استواری، مقاومت و اعتماد به نفس فقط به خاطر فرهنگ «تقریب» است که مذاهب را به هم نزدیک کرده و رژیم جعلی صهیونیستی را به مذلت افکنده است.

«تقریب» فرهنگ مبارزه با ظلم و دفاع از مظلوم است

عزیزی ابراز امیدواری کرد که این حرکت مبارک که در ایران آغاز شده، عالمگیر و مشمول آیه شریفه «ان الله لایغیرمابقوم حتی یغیروا ما بانفسهم» و زمینه برای ظهور منجی عالم بشریت هموار شود تا مظلومان عالم همه یکدل گرد این محور قرار گیرند وحکومت جهانی و تمدن مهدوی تشکیل شود.

وی مطرح کرد: البته تحقق وعده الهی منوط به اراده وخواست ما است و اراده ما تاثیرگذار و دخیل در این امر است.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان جنوبی عنوان کرد: دانشجویی که در این دانشگاه دانش آموخته می شود و پس از فراغت به کشورش برمی گردد باید روحیه مقاومت را هم با خود به همراه اندوخته علمی به ارمغان ببرد تا بتواند سودمند باشد و فرهنگ ایستادگی و مبارزه برای یک هدف و آرمان مقدس یک وظیفه شرعی هر مسلمان است.

عزیزی افزود: علم و دانش باید سودمند و منفعت دار باشد و اگر سودی نداشته باشد باید به خداوند پناه برد؛ «اللهم انی اعوذ بک من علم لاینفع» و تلاش مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی در چند سال اخیر این بود که دانشجو بتواند در بهترین شرایط و بدون مشکلات اقامتی، آموزشی و… درس بخواند و تلاش داریم برخی اصلاحات در سیستم اداری صورت بگیرد تا این مجموعه بتواند چابک تر در مسیر اداره امور و برطرف کردن موانع آموزش و پژوهش به وظایف خود عمل کند.

به گزارش مجله gcorg؛ اجرای موسیقی محلی خراسان جنوبی و افغانستانی، تقدیر و تجلیل از دانشجویان بین الملل، استادان و ادای سوگند توسط دانشجویان از دیگر برنامه های این مراسم بود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«تقریب» فرهنگ مبارزه با ظلم و دفاع از مظلوم است" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«تقریب» فرهنگ مبارزه با ظلم و دفاع از مظلوم است"، کلیک کنید.