افزایش بیماران مبتلا به درد چشم پس از خورشیدگرفتگی اخیر

افزایش بیماران مبتلا به درد چشم پس از خورشیدگرفتگی اخیر

آفتاب نیوز :

خورشیدگرفتگی یک پدیده زیباست، اما دیدن آن با چشم غیرمسلح می تواند پیامد های بدی داشته باشد.

به نقل از دیلی میل، یک کارشناس گفته است که مردم هنگام تماشای خورشیدگرفتگی روز دوشنبه، به هشدار های پزشک برای استفاده از عینک محافظ توجه نکردند.

این چشم پزشک اهل ایالت نیوجرسی گفت که با هجوم ویزیت بیماران و تماس های تلفنی از سوی افرادی روبه رو شده است که پس از مشاهده این رویداد آسمانی، از درد چشم شکایت دارند.

دکتر «جفری دلو روسو» (Jeffrey Dello Russo)، چشم پزشک و جراح لیزیک در «مرکز چشم نیوجرسی» (NJ Eye Center)، در مصاحبه با دیلی میل گفت با تقریبا 25 بیمار صحبت کرده است که در طول خورشیدگرفتگی به چشم های خود آسیب رسانده اند. روسو تایید کرد که برخی از بیمارانش -حدود سه تا چهار نفر- در دید رنگی خود با مشکلاتی روبه رو بوده اند و اعتراف کرده اند که بدون عینک محافظ به خورشیدگرفتگی خیره شده اند.

روسو گفت: یک زن و شوهر اعتراف کردند که اصلا از عینک خورشیدگرفتگی استفاده نکرده اند. برخی دچار سوءتفاهم شده اند و عینک آفتابی را امتحان کرده اند و برخی گفتند که عینک های مشترک با دیگران داشته اند. خوشبختانه، هیچ کودکی تحت تاثیر قرار نگرفته است. این ترسناک است که تنها با نگاه کردن به خورشیدگرفتگی به مدت چند ثانیه، چقدر آسیب به چشم وارد می شود.

وی افزود: یکی از نکات کلیدی فراتر از تحریک و ناراحتی و یکی از نگرانی های اصلی، «رتینوپاتی خورشیدی» (Solar retinopathy) است.

رتینوپاتی خورشیدی زمانی رخ می دهد که به میله ها و مخروط های پشت ناحیه چشم آسیب وارد می شود و تغییر رنگ و نابینایی را به همراه دارد. روسو ادامه داد: هنگام خیره شدن به خورشیدگرفتگی، گیرنده های درد وجود ندارند. بنابراین، آسیب های بلندمدت ممکن است رخ دهند.

خیره شدن به خورشیدگرفتگی با چشم غیرمسلح می تواند به یک آسیب جزیی شامل تحریک و تاری دید به نام «فوتوکراتیت» (Photokeratitis) منجر شود که روسو آن را تقریبا مانند آفتاب سوختگی در شبکیه چشم توصیف کرده است و خودبه خود بهبود می یابد.

روسو خاطرنشان کرد که حدود 100 مورد از افراد مراجعه کننده در آن زمان خورشیدگرفتگی را بدون عینک مناسب دیدند و از دست دادن کامل بینایی را تجربه کردند.

روسو از مردم خواست که اگر علایم مربوط به مشاهده خورشیدگرفتگی را تجربه می کنند، فورا آن را مورد بررسی قرار دهند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "افزایش بیماران مبتلا به درد چشم پس از خورشیدگرفتگی اخیر" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "افزایش بیماران مبتلا به درد چشم پس از خورشیدگرفتگی اخیر"، کلیک کنید.