خانواده به عنوان مهمترین پایگاه اجتماعی ما باید ارتقا یابد – خبرگزاری مجله gcorg | اخبار ایران و جهان

خانواده به عنوان مهمترین پایگاه اجتماعی ما باید ارتقا یابد - خبرگزاری مجله gcorg | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مجله gcorg، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز در همایش بین المللی خانواده مقاوم؛ چالش های اخلاقی در جهان متحول، ضمن عرض تبریک دهه کرامت و ولادت حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع) اظهار داشت: امام خمینی پرچمدار نهضت بزرگ اسلامی و بیداری مسلمانان بود و امروز هم پرچم در دست رهبر معظم انقلاب است نهضت ما یک نهضت دینی و اسلامی است.

اسماعیلی ادامه داد: امروزه در پاسخگویی به مطالبات زمانه مباحث مختلفی مطرح می شود. گفته می شود که غلبه تجدد و مدرنیته در جهان اسلام موجب شده است که جوامع اسلامی برخی اصول خود را تغییر بدهند و عقب نشینی کنند.

وی افزود: پاسخی که ما برای این سازگاری با مفاهیم نو داریم، منطبق با فقه جواهری و علم اصول و حاکم بودن مباحث عقلانی در حوزه استنباط شرعی است. این هیچ ارتباطی به ورود تجدد و مدرنیته ندارد. ذات اجتهاد پویای جواهری که انقلاب اسلامی مروج آن بودند این نگاه وجود دارد.

اسماعیلی در ادامه گفت: یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب حل تعارضات دوگانه علم و دین بود که در حوزه اجتماعی پیش روی ما قرار می گرفت. که آیا علم با دین قابل جمع است؟ آیا ما می توانیم از دستاوردهای علم جدید استفاده کنیم؟ در بحث تعارض اسلامیت و ایرانیت در دویست سال اخیر با ورود مباحث ناسیونالیسم و قومی گرایی جدید روشنفکران در تجدد آمرانه رضاخانی تلاش شد هویت اسلامی به حاشیه رانده شوند.

وی ادامه داد: در دوره پهلوی دوم مبدا تاریخ ما را نیز از هجرت پیامبر اسلام به یک تاریخ مجعول 2500 ساله تغییر دادند. حوزه فرهنگ تمدن ایران سابقه 7000 ساله دارد.
این برای کنار زدن تمدن اسلامی و باستان گرایی است.

اسماعیلی دوگانه دیگر را حوزه مسایل زنان و خانواده دانست و گفت: بدبینی جریان اسلامی به تجدد آمرانه و فرهنگ غربی ر این زمینه طبیعی بود. غربی ها هر جا رفتند از حمله لشکر فرانسه به فرماندهی ناپلیون به مصر تا امروز مهمترین نسخه هایی که برای عبور جوامع دینی از به زعم آنان عقب ماندگی به پیشرفت ارایه می دهند کنار گذاشتن سنت های خانواده محور است. اگر ما امروز در حوزه پوشش دچار مشکل هستیم به این دلیل است که این موضوع حلقه اول برای زدن خانواده است.

وی افزود: دشمن نهاد اصیل خانواده که مجموعه آموزه های دینی ما حول آن شکل گرفته را هدف قرار داده است. امام خمینی و رهبر انقلاب در کنار اندیشمندان در حوزه نظریه پردازی اسلامی به الگوی سوم رسیدند. الگوی سوم در برابر تحجر که قایل به حضور اجتماعی زنان نباشیم و در مقابل نگاه ابزاری به زن الگوی سوم مطرح شده است.

اسماعیلی در ادامه با تاکید بر اینکه امروز موضوع خانواده یک موضوع فرادینی است اظهار داشت: ما باید بتوانیم از موضوع خانواده در دنیا دفاع کنیم. امروز خانواده در همه دنیا در معرض این تهاجم هستند. خانواده حوزه جهان شمولی هم دارد که اگر پرچمداری دفاع از نهاد خانواده بر عهده ما قرار بگیرد به اجماع می رسانیم. که ما باید عقبه چنین حرکتی را فراهم کنیم.

وی تاکید کرد: ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همین بنا را داریم. بیش از هفتاد فیلم نامه در مدت مسوولیت ما به دلیل توهین، تضعیف و سیاه نمایی در مورد نهاد خانواده رد شده است. این ها یک جریانی است که عقبه آن در داخل کشور آگاهانه یا ناآگاهانه این هدف را دنبال می کنند. وظیفه پدافندی و سلبی ما این است که اجازه ندهیم چنین آثاری پخش شود.

اسماعیلی با اشاره به اینکه ما در این حوزه در وضعیت مطلوب قرار نداریم گفت: امروز در شبکه نمایش خانگی پر است که تصاویری که خانواده را هدف قرار داده است که باید جلوی آن گرفته شود. با شبکه های مجازی و سبک زندگی که در جنگ گسترده ترکیبی فرهنگی نقش ایفا می کند باید مقابله شود، و اقتضایات این جنگ مد نظر قرار گیرد.ما بخشی از این اقتضایات را فراهم خواهیم کرد.

وی همچنین اظهار داشت: مد و لباس باید ساماندهی شود. به زودی یک مجموعه بزرگ در میدان هفت تیر برای ارایه پوشاک عفیفانه بانوان راه اندازی خواهد شد.

اسماعیلی در پایان ضمن تاکید بر اینکه در پیمایش اخیر ارزش ها و نگرش ها، نهاد خانواده در ایران هنوز بالاتر از همه میانگین جهان مورد وفاق است، بیان کرد: انسجام خانوادگی در جامعه ایرانی بالاست. در سیاه نمایی ها در مورد خانواده غرق نشویم امروز وضعیت آخرین افکارسنجی نشان می دهد که خانواده هنوز مهمترین پایگاه اجتماعی ما در کشور است که ما باید این پایگاه را ارتقا دهیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خانواده به عنوان مهمترین پایگاه اجتماعی ما باید ارتقا یابد – خبرگزاری مجله gcorg | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی خانواده، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خانواده به عنوان مهمترین پایگاه اجتماعی ما باید ارتقا یابد – خبرگزاری مجله gcorg | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.