جریان نوآوری زنانه در تهران/توجه ویژه شهید رییسی به حوزه زنان – خبرگزاری مجله gcorg | اخبار ایران و جهان

جریان نوآوری زنانه در تهران/توجه ویژه شهید رییسی به حوزه زنان - خبرگزاری مجله gcorg | اخبار ایران و جهان

مریم اردبیلی مشاور امور بانوان شهرداری تهران در گفت وگو با خبرنگار مجله gcorg، ضمن عرض تسلیت به مردم ایران به دلیل شهادت آیت الله رییسی و تیم همراهشان بیان داشت: با حکم آقای رییسی من عضو ستاد ملی زن و خانواده بودم و این ستاد عالی ترین مرجع تصمیم گیری حوزه زنان و خانواده کشور است که مصوبات آن معادل مصوبات هیات دولت محسوب می شود.

شهید رییسی شخصاً در ستاد ملی زن و خانواده حضور می یافت

مشاور امور بانوان شهرداری تهران افزود: این ستاد با بی توجهی دولت های قبلی سال ها برگزار نمی شد. البته در دوره 8 ساله آقای روحانی دو مرتبه بدون حضور رییس جمهور و فقط با حضور معاون اول رییس جمهور و نمایندگان دستگاه ها برگزار شد و ناگفته نماند این نوع نگاه دست دومی به حوزه زنان منجر به تغییر و تحول جدی در این حوزه نمی شد.

رویکرد شهید رییسی در حوزه زنان شعاری و تشریفاتی نبود

وی گفت: در دوره آقای رییسی این ستاد دو بار با حضور شخص ایشان و وزرای عضو برگزار شد و مصوبات خوبی در حوزه زنان مانند مبحث ارتقای ساختار زنان در همه دستگاه ها و وزارتخانه ها، پیشگیری از طلاق، حمایت زنان سرپرست خانوار و… داشتیم و رییس جمهور ساعت ها وقت گذاشت و در واقع این ستاد شعبه ای از هیات دولت بود که فقط به موضوع زنان اختصاص داشت. رویکرد شهید رییسی در حوزه زنان شعاری و تشریفاتی نبود و عمیقاً و شخصاً برای زنان احترام، کرامت و ارزش قایل بود. همچنین ایشان به توانمندی زنان و ضرورت استفاده از این توانمندی در عرصه های مختلف آگاه بود.

اردبیلی بیان داشت: موضوع خانواده برای ایشان مهم بود همچنین در سند تحول دولت مردمی یکی از اصول چهارگانه اصل خانواده مداری بود. در برنامه توسعه هفتم یک فصل زنان و خانواده داشتیم و هم بندهای کنشگری، هم افزا کردن ارزش ها و خانواده داشتیم. در سازمان ملل هم مبحث اصلی شهید رییسی خانواده و نهضت تعهد به خانواده بود. رویکرد ایشان در سیاست بین الملل هم همین بود.

نقش شهید رییسی در به سرانجام رسیدن لایحه تامین امنیت زنان

وی بیان داشت: زمانی که ایشان رییس قوه قضاییه بودند لایحه تامین امنیت زنان که 12 سال بلاتکلیف بود بعد از 3 ماه به نتیجه رسید و لایحه را به دولت رساند و بعد خودشان رییس جمهور شدند و در دولت هم کار را ادامه و این لایحه را به مجلس رساند.

مشاور امور بانوان شهرداری تهران در ادامه به فعالیت شهرداری در حوزه زنان اشاره کرد و اظهارداشت: دو موضوع محوری شتابدهی کنشگری زنان و دختران در حل مسایل شهر و عاملیت خانواده و چگونگی تاثیر در تغییرات مثبت شهر در مدیریت شهری تهران مورد توجه قرار گرفته است.

جریان نوآوری زنانه در شهر راه انداختیم

وی افزود: بر همین اساس یک سلسله برنامه همچون مثل ریحان شهر اجرایی شد و مجموعه طرح های زنان در محلات را حمایت کردیم جریان نوآوری زنانه در شهر را راه انداختیم. به طوری که 6 0 طرح ریحان شهر اضافه شده و هر طرح 200 زن در محلات را در بر می گیرد.

مشاور امور بانوان شهرداری تهران ادامه داد: همچنین طرح هزار امید برای کنشگری دختران در موضوعات مختلف زیست محیطی، نوآوری اجتماعی و… اجرایی شد که چندین هزار دختر نوجوان درگیر این حوزه شدند.

نونوار شدن بوستان های ویژه زنان

اردبیلی بیان داشت: همچنین در حوزه زنان زیرساخت هایی را بهش هر تهران اضافه کردیم تا سرانه فراغتی ویژه زنان افزایش یابد. لذا نهضت بهسازی و بروز کردن تجهیزات را با اعتبار نیم همت مصوب شورای شهر در حال انجام داریم و 9 بوستان ویژه بانوان، 22 شهر بانو و 7 شهر دختر با وسعت یک میلیون و 600 هزار مربع سرانه ویژه بانوان در شهر در حال نونوار شدن و تجهیز کردن است.

حمایت شهرداری تهران از 20 هزار زن سرپرست خانواده

وی ادامه داد: زنان سرپرست خانوار تحت حمایت شهرداری تهران 20 هزار نفر است که 15 هزار فرزند زیر 15 سال آنها با مدل رویکردی حمایت می شوند و این حمایت شامل ایجاد فضای کارآفرینی، مولد سازی و مهارت آموزی و همچنین مشاوره و مددکاری است در همین راستا 60 مجموعه کوثر به 97 مجموعه رسیده که کارگاه ویژه حوزه این زنان است.

مشاور امور بانوان شهرداری تهران خاطر نشان کرد: در حوزه زنان زندانی با رای باز، زنان دارای پابند الکترونیک و مراقبت پس از خروج از زندان تفاهم نامه های مختلف داشته ایم و برای باز جامعه پذیری آنها برنامه داشته و اتفاقات خوبی رخ داده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جریان نوآوری زنانه در تهران/توجه ویژه شهید رییسی به حوزه زنان – خبرگزاری مجله gcorg | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی خانواده، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جریان نوآوری زنانه در تهران/توجه ویژه شهید رییسی به حوزه زنان – خبرگزاری مجله gcorg | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.