آینده بورس پس از انتخابات

آینده بورس پس از انتخابات

آفتاب‌‌نیوز :

ذوالفقاری، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار اقتصاد آنلاین به ترسیم آینده بازار سرمایه بعد از انتخابات پیش رو پرداخت و گفت: چشم انداز بورس تهران را باید با توجه به فضای سیاسی حاکم بر ایران و جهان تحلیل کرد؛ تا قبل از انتخابات دور دوم ریاست جمهوری، تاثیر رئیس جمهور احتمالی آینده بر بازار سهام و انتخابات آمریکا از جمله عواملی هستند که باید به آن‌ها نگاه تحلیلی داشت.

وی ادامه داد: تفکر آقای جلیلی و تیم اقتصادی اطراف ایشان، دلارزدایی بوده که بر این اساس، واضح است این تفکر ضد بازار سرمایه و حتی ضد تولید است؛ این در حالی است که با روی کار آمدن این تفکر بر مسند بالاترین مقام اجرایی کشور، قاعدتا نباید انتظار بازار مثبتی را داشت.

به گفته ذوالفقاری، در نقطه مقابل آقای پزشکیان هم، هنوز به صورت مشخص در حوزه سیاست‌های اقتصادی گام برنداشته، ولی با توجه به گذشته ایشان و تمایل افزایش تعاملات با دنیا می‌توان مدعی بود که شخص میانه‌روتری بوده و قطعا در کوتاه مدت سیگنال مثبتی برای بازار سرمایه خواهد بود.

ذوالفقاری به یکی از پارامتر‌های بنیادی و تاثیرگذار نیز اشاره کرد و گفت: بعد از بیست سال فعالیت در بازار با قاطعیت باید گفت که گزارش‌های سه ماهه چهارم سال ۱۴۰۲ شرکت‌ها و صنایع، فاجعه بوده است. گزارشی که نشان می‌دهد پتروشیمی‌ها و دارویی‌ها زیان‌ده شدند و حتی صنعت سیمان که تقریبا مبرا از قیمت‌گذاری دستوری است نیز تنها یک سوم فصول گذشته خود، سود شناسایی کرده است؛ بنابراین در صورت تکرار گزارش عملکرد ۳ ماهه چهارم، بازار باز هم با افت مواجه خواهد شد!

ذوالفقاری ادامه داد: از سوی دیگر نرخ سود بدون ریسک بانک‌ها و صندوق‌ها، P/E مناسب بازار برای ورود را به عدد ۳ کاهش داده است. همین مسئله نشان می‌دهد که نرخ بهره ۳۲ درصد سبب شده که هیچ کفی برای بازار قائل نباشیم و حتی با روی کار آمدن آقای پزشکیان، بازار در بلند مدت هیچ رشدی را تجربه نخواهد کرد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آینده بورس پس از انتخابات" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آینده بورس پس از انتخابات"، کلیک کنید.