ترکیب یایسگی زودرس و بیماری قلبی برای مغز زنان بد است – خبرگزاری مجله gcorg | اخبار ایران و جهان

ترکیب یایسگی زودرس و بیماری قلبی برای مغز زنان بد است - خبرگزاری مجله gcorg | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مجله gcorg به نقل از مدیسن نت، «جنیفر رابین»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه تورنتو کانادا، گفت: «در حالی که عوامل خطر قلبی عروقی برای افزایش خطر ابتلاء به زوال عقل در افراد اثبات شده است، آنچه کمتر شناخته شده است این است که چرا زنان بیشتر از مردان در معرض خطر ابتلاء به بیماری آلزایمر هستند. ما بررسی کردیم که آیا تغییر هورمونی یایسگی، به ویژه زمان یایسگی، ممکن است در این افزایش خطر نقش داشته باشد یا خیر.»

رابین در بیانیه ای توضیح داد: «ما دریافتیم که این تغییر هورمونی زودهنگام و در عین حال داشتن عوامل خطر قلبی عروقی با مشکلات شناختی بیشتر در مقایسه با مردان همسن مرتبط است.»

حفظ جریان خون خوب به مغز و درون مغز یک عامل شناخته شده در حفظ سلامت عصبی است. فشار خون بالا، سیگار کشیدن و دیابت همگی می توانند جریان خون مغز را مختل کنند.

در مطالعه جدید، تیم رابین سلامت شناختی 16720 نفر با میانگین سنی 65 سال را که به طور مساوی از نظر جنسیت تقسیم شده بودند، ردیابی کردند.

آنها شرکت کنندگان زن را به سه زیر گروه تقسیم کردند: کسانی که یایسگی زودتر را بین سنین 35 تا 48 تجربه کردند. کسانی که بین 49 تا 52 سالگی وارد یایسگی شده اند (که معمولی است)؛ و کسانی که یایسگی دیرتر داشتند، بین سنین 53 تا 65.

آنها همچنین عوامل خطر قلبی مانند کلسترول LDL (بد) بالا، دیابت، چاقی، سیگار کشیدن، فشار خون بالا و همچنین نسخه های داروهای فشار خون را برای شرکت کنندگان ردیابی کردند.

همچنین در ابتدا و انتهای مطالعه سه ساله به همه یک سری تست های شناختی داده شد.

به نظر می رسد دو عامل خطر همراه با هم- یایسگی زودرس و خطر قلبی بالاتر- با کاهش نمرات تست زنان در طول سه سال مطالعه مرتبط باشد.

چنین روندی در میان زنان با یایسگی معمولی یا دیررس مشاهده نشد.

رابین گفت: «یافته های ما نشان می دهد که سن یایسگی و همچنین خطر قلبی عروقی باید در هنگام توسعه راهبردهای پیشگیری از زوال شناختی در زنان در نظر گرفته شود».

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ترکیب یایسگی زودرس و بیماری قلبی برای مغز زنان بد است – خبرگزاری مجله gcorg | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی خانواده، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ترکیب یایسگی زودرس و بیماری قلبی برای مغز زنان بد است – خبرگزاری مجله gcorg | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.